A kormány benyújtotta a parlamentnek a nagyszülői gyermekgondozási díj (gyed) bevezetéséhez szükséges törvénymódosításokat, amelyek elfogadása esetén 2020 januárjától vehetik igénybe a nem nyugdíjas nagyszülők unokáik után a gyermekgondozási díjat. A kormány elgondolása szerint azzal, hogy a nagyszülők maradnak otthon a gyerek kétéves – ikrek esetén hároméves – koráig, segíthetik a szülők (az anya) minél hamarabbi visszatérését a munkába.
A nagyszülő csak abban az esetben igényelheti az ellátást, ha a gyermek(ek) mindkét szülője – egyedülállók esetében termesztésen csak az egyik szülő – keresőtevékenységet folytat, és írásban hozzájárult a nagyszülő gyedigényléséhez. Ez feltehetőleg nem lesz bonyolult, mert a végrehajtási rendeletek tartalmazni fogják azokat a formanyomtatványokat, amelyeken minden érintett egy lapon nyilatkozhat.
Nem jár viszont ellátás, ha a nagyszülő nyugdíjas, vagy ha még dolgozik és fenntartaná az állását. Ez alól kivétel csak az otthon végzett munka lesz. Szintén nem jár gyed az általános szabályok szerint, ha a gyermek már bölcsődés vagy óvodás.
A törvényjavaslat elfogadása június végére várható. Hatálybalépését viszont 2020 januárjára időzíti a kormányjavaslat, így az ellátást ezt követően lehet igényelni. A gyed biztosítási jogviszony alapján jár, összege az előző évi átlagbér 70 százaléka, a maximum a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka, ami az idén havi 208,6 ezer forint. Az ellátás összegéből 10 százalék nyugdíjjárulékot és 15 százalékos szja-előleget vonnak le, így viszont a gyed ideje is jogszerző időnek számít a nyugdíj szempontjából, vagyis növeli a munkában töltött időt.
Forrás: Világgazdaság