A résztvevők a programsorozat nyitányán, kedden délután a jégkori óriások világában tehettek kalandozást. Az intézmény természettudományos múzeológusa hangsúlyozta, az előadásoknak az a célja, hogy az érdeklődők jobban megismerjék a megye élővilágát.
– A változatosság arra utal, hogy ismerjük fel, hogy a mi környezetünkben változatos és különleges élővilág van. Hiába a szántó és művelt területek sokasága adja a területek többségét, mégiscsak olyan értékeket őrzünk, növény és élővilág tekintetében, amelyre érdemes odafigyelni – fogalmazott Váncsa Klára természettudományos muzeológus.
A fenntarthatóság arra próbálja ráirányítani a figyelmet, hogy hogyan tudjuk megőrizni ezt az élővilágot – tette hozzá a múzeológus. Gasparik Mihály őslénykutató előadásában a jégkorszak örökségét mutatta be, illetve kitért arra is, hogy bizonyos fajok kihalása milyen mértékben köszönhető a természeti hatásoknak, az emberiségnek.
– Azért fontos az előadás témája, mert olyan fajokat látunk a kihaltak sorában, amelyek valamikor sikeresek voltak. Most az ember egy sikeres faj, viszont az embert is természeti folyamatok határozzák meg. Ha nem vigyázunk, akkor visszaüthet sok olyan változtatás, amit mi a természetre ráerőszakolunk és mi kerülhetünk a veszélyeztetett fajok listájára – tette hozzá a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársa, Gasparik Mihály.
Az előadássorozat szerdán a Magyar Madártani Egyesület Békés megyei munkájának bemutatásával folytatódott. A zárónapon, csütörtökön pedig az emberi tevékenység által a természetben és a vadállományban okozott károk kerülnek a középpontba.