A mentális betegekhez való hozzáállásunkról indul anonim országos femérés

2020. május 13. 10:16 | behir.hu

Online lakossági kérdőív készült a mentális betegekkel kapcsolatos attitűdök vizsgálatához. A dr. Simon Lajos egyetemi docens, pszichiáter, pszichoterapeuta által vezetett kutatócsoport a mentális zavarral élőket érintő stigmatizáció (megbélyegzés) felmérésére és a hazai antistigma programok hatásvizsgálatára vállalkozott. A cél a hatékony nemzeti antistigma program kidolgozása.

Létezik egy probléma, amelyről kevés szó esik a médiában. A megbélyegzés (legyen az nyilvános stigma, önstigma vagy intézményi stigmatizáció) jelentős hatást gyakorol a pszichiátriai ellátás és gondozás sikerére, a mentális betegséggel élők életminőségére. A pszichoszociális fogyatékossággal élőkkel szemben megnyilvánuló stigmatizáció sajnos általános jelenség.

Nemzetközi adatok alapján minden második mentális zavarral élő tart attól, hogy betegsége miatt igazságtalan bánásmódban lesz része. Közel egyharmaduk tapasztal mentális zavarával kapcsolatba hozható hátrányokat a munkavállalás területén, csaknem minden ötödik beteg számol be nehézségekről a pénzintézetekkel, biztosítókkal való együttműködésben. Sajnos a betegek részéről a diszkriminációra irányuló tapasztalatok az egészségügy területén is általánosak, ami leggyakrabban a tünetek bagatellizálásában érhető tetten.  A társadalmi elkülönítés is nehezíti a stigmák lebontását, hiszen a betegek ellátásának fontos színterei az elmeszociális otthonok.

A Moravcsik Alapítvány és a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika a kutatásban résztvevő partnerszervezeteikkel közösen ebben az évben átfogó felmérést végeznek a stigmatizációról és az antistigma programok eredményeiről, mind az érintettek, mind az egészségügyi és szociális területen dolgozók, valamint a lakosság körében.

A kutatás részét képezi az a teljes lakossághoz szóló, nyilvános, anonim, online kérdőív, amely a VIKOTE Kognitív és Sématerápiás központ honlapján érhető el: http://vikote.hu/mentalis-betegsegekkel-szembeni-attitud-vizsgalat/

Fontos hangsúlyozni, hogy a kutatók számára a lakosság véleménye, hozzáállása is lényeges adat, ezért egyáltalán nem csak az egészségügyben vagy a szociális szférában dolgozók részvételére számítanak Az online kérdőív kitöltéséhez nem kell sem nevet, sem elérhetőséget megadni.

Forrás: Moravcsik Alapítvány

 

További programok »

FEL