A hűvös, őszies idő hatására ismét előbújtak a bánáti csigák. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság területén legnagyobb mennyiségben a Maros-ártérben találkozhatunk velük - írja a kmnp.
Mivel a bánáti csiga nem síkvidéki, hanem inkább domb- és hegyvidéki faj, ezért a hűvösebb klímát kedveli. Már kora tavasszal, március elején aktív, jóval korábban, mint más csigafajok. A nyári melegben viszont nem nagyon mutatkozik, valószínűleg az avarba, az áradás által lerakott ágkupacok alá bújik, esetleg nagyobb fatörzsek leváló kérge alatt húzódik meg. Most azonban a hűvösebb idő hatására ismét szép számban megjelent a Maros mentén, a hullámtéri erdőkben. A hideg, fagyos idő beálltával aztán majd ismét elbújik, telelőhelyet keres magának.
A bánáti csiga a Kárpát-medence délkeleti részén elterülő Bánát bennszülött (endemikus) faja. Magyarországra a Kárpátokból érkező folyók árterei mentén jut el. A hullámtéri őshonos fajú, nyirkos erdőket kedveli. A Körös-Maros Nemzeti Parkon belül a Maros-ártéren kívül nagyobb állományai élnek még Gyulán a Mályvádi erdőben, a geszti kastélyparkban és a Dénesmajori Csigáserdő Természetvédelmi Területen.