A macskák metakommunikációja - miért csóválják a farkukat?

2024. szeptember 14. 14:14 | Csiffáry Zsuzsanna

A macskák többféleképpen fejezik ki magukat, a testbeszédük igen választékos és leolvasható. Ennek ellenére, még sem könnyű minden esetben megítélni azt, hogy mikor mit szeretnének. Kedvencünk metakommunikációja nagyon összetett. A kutyák esetében könnyű megállapítani, hogy miért csóválják a farkukat, a macskáknál viszont ez már kevésbé egyértelmű.

Összegyűjtöttünk néhány pontot arról, hogy könnyebben megfejthető legyen, mit üzen a cicus a farkával. 

 

Felfelé álló farok

A Southamptoni Egyetem egyik kutatója életnagyságú macska alakokat mutatott a cicáknak. A sziluettek farkát különböző pozíciókban mutatták a bájos szőrmókoknak. A kutatás lényege az volt, hogy a látottakra, hogyan reagált a közönség. A legkönnyebben értelmezhető metakommunikáció a felfelé álló farok volt, amely enyhén kérdőjel formában állt. Ez azt jelenti, hogy barátsággal közeledik az állat, illetve az üdvözlésének egyfajta jele. Ezentúl a bizalom és a szeretet egyértelmű megmutatkozása.

 

Amikor csóválja a farkát

A kutyákkal ellentétben, amikor a macska csóválja a farkát, az soha sem jelent jót. Ugyanis sokkal inkább arról árulkodik, hogy izgatott vagy éppen ideges, mintsem pozitívumokról. Minél erősebb és dinamikusabb a macska farkának mozgása, az annál hevesebb érzelmeket mutat. Tehát, ha folyamatosan gyorsan mozog a cica farka egyik oldalról a másikra, lehet érdemesebb békén hagyni az állatot, ugyanis meglehetősen feszült lehet.

 

Kép: illusztráció_pexels.com

 

Amikor rád suhint

Amikor a macska hirtelen égnek emeli a farkát, és megpróbál megsuhintani, akkor igencsak valószínű, hogy felidegesítetted játék közben. Ilyenkor akár a vadászösztön, illetve frusztráció és harag is életre kelhet benne, melyet így próbál az értésedre adni.

 

Földön mozgó farok

Ezzel szemben a földön lágyan mozgó farok arra utal, hogy a macska egyáltalán nem feszült, sőt inkább kissé határozatlan. Ilyenkor az állat meglehetősen békés.

 
Amikor alvás közben maguk mellé tekerik

Amennyiben a cica nem kíván éppen interakciót folytatni, szorosan maga mellé tekeri a farkát. Ez arról árulkodik, hogy leginkább egy kis egyedüllétre, esetleg pihenésre vágyik, és az interakciókat kerülni kívánja.

 

Maga alá húzott farok

Abban az esetben, ha a cica maga alá húzza a farkát, az félelemre is utalhat. Ez kiváltképpen igaz abban az esetben, ha alapvetően is küld arra utaló jeleket, hogy fél vagy kényelmetlenül érzi magát.

 

Kép: illusztráció_pexels.com

 

 

További programok »

FEL