Itt a szilveszter. Az év utolsó napja nem múlhat el tűzijáték nélkül. Azonban a szórakoztató pirotecnikai eszközöknek négylábú kedvenceink nem igazán örülnek. Következzen néhány egyszerű jó tanács arra vonatkozóan, hogyan óvhatjuk meg kutyáinkat a fény és hanghatás okozta megrázkódtatástól.
Első oltásra érkeztek az állatorvoshoz az angol masztiff kiskutyák. Gazdájuk több mint tíz éve foglalkozik kutyákkal, szilveszterkor azonban komoly problémát okoz, hogy az állatok a hangos durrogásoktól nyugtalanná, riadttá válnak.
– Be szoktam őket vinni a lakásba, vagy pedig kint vagyok velük, mikor sejtem azt, hogy kezdődik a durrogtatás, ott vagyok közöttük, mert megmondom őszintén, hogy félnek. Van egy kanom, ami egyszerűen el akart szökni tavaly, mindenáron mert ugye félt. De egy 120 kilós kutyát megfogni azért teljesítmény is kell hozzá – fogalmazott Kovács Zoltán.
Ha van lehetőségünk engedjük be a kutyust a lakásba vagy garázsba, ami zárható. Ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor mindenképpen ellenőrizzük, hogy a kaput kulcsra zártuk e, hiszen a legnagyobb probléma, hogy a riadt állatok kiszöknek, elmenekülnek otthonról. Dr. Sprőber Zoltán állatorvos akár nyugtatók alkalmazását is javasolja, ha négylábúink rosszul viselnék a szilveszteri hang és fényhatásokat.
– Többfajta készítmény elérhető. Van olyan, amit meg kell etetni a kutyával, ízesített paszta vagy tabletta formájában. Sőt létezik már olyan újfajta készítmény is, amit nem is kell megetetni a kutyával, az ínyére kell kenni és többször ismételhető az alkalmazása és a kutyának nem okoz bódulatot. Tehát a kutya ilyenkor is családtag tud maradni és nem fekszik a sarokban elaléltan – hangsúlyozta dr. Sprőber Zoltán.
A szakorvos hozzátette, kizárólag állatgyógyászati terméket adjunk kedvenceinknek, emberi nyugtatók csak nagyobb problémát okoznának. Fontos, hogy az elbódított kutyáknak nem szabad enni és inni adni, továbbá ilyen esetekben tartsuk meleg helyen az állatokat.
Minden óvintézkedés ellenére előfordulhat, hogy a házi kedvenc mégis megszökik. Az egyébként is túlterhelt menhelyeken az év első napjaiban megnő a forgalom. A Gyulai Állatotthon telefonszolgálata éjjel nappal fogadja a hívásokat, de az állatvédők itt is a megelőzésre hívják fel a figyelmet.
– Újév reggelén indulunk és próbáljuk a város utcáit járni és nézzük, hogy van-e segítségre szüksége valami kis állatnak. Szívesen tesszük, de jobb lenne, ha ez elkerülhető lenne és a gazda nagyon megfontoltan döntene arról, hogy mit tud tenni azért, hogy ez ne forduljon elő, hiszen sok esetben ez tragédiához vezet – mondta Tölgyesi Anikó, a Gazdit Kertesünk Állatotthon, Állatotthon Alapítványának vezetője.
Hasznos lehet még, ha egy mindössze hatvan forintért kapható kulcstartóra ráírjuk az elérhetőségünket és azt a kutyusok nyakörvére tűzzük. Így ha még el is szökött otthonról könnyebben segítséget kaphatunk, hogy kedvencünk hazakerüljön.