Napjainkban már egyre többen tudatosak a húsfogyasztást és -vásárlást illetően. Sokan igyekeznek a magas fehérjetartalmú és sovány opciók, valamint a zsírszegény elkészítés mellett letenni a voksukat, hiszen tudják, hogy ezzel tesznek a legjobbat az egészségüknek. Környezetvédelmi és egészségügyi megfontolásokból többen húsmentes napokat is beiktatnak, illetve azt is megnézik, hogy honnan származik az adott készítmény, és előnyben részesítik a hazai gazdáktól érkező árukat. Van viszont még néhány szempont, amit feltétlenül figyelembe kell venni a húsokkal kapcsolatban: helyes szállításukkal, hűtésükkel nemcsak az élelmiszer-biztonsággal foglalkozó szakembereknek van dolguk, hanem a vásárlóknak is annak ellenére, hogy erről jóval kevesebb szó esik. Az ajánlásokat betartva még biztonságosabb lehet a húsfogyasztás.
Az állati eredetű élelmiszerek esetében különösen fontos, hogy az ember hogyan választja ki, szállítja haza, tárolja vagy épp készíti el ezeket a termékeket. Az első fontos lépcsőfok persze a kiválasztás, a gyakorlott szemű vásárlók a lejárati dátumon túl a színre, az állagra és a szagra is figyelnek. Amennyiben előcsomagolt áruról van szó, a csomagolás épségének ellenőrzése is lényeges teendő.
A szakemberek javaslata a vásárlásra nézve az is, hogy a hűtési lánc folytonosságát a vevő is igyekezzen megőrizni, azaz miután a pultból kivéve a kosarába tette a terméket, lehetőség szerint minél előbb érjen vele haza, hogy a termék hűtőbe kerülhessen, a szállítás során pedig tartsa hidegen a húst. Ez igényel némi előzetes készülést: hűtőtasakkal, jégakkuval könnyen megoldható, de a préselt papírból készült kartondoboz jó szigetelő lévén szintén megfelel a célra. A hűtőtasak viszont nem sokat ér, ha szatyorként lóbálják, a jégakku és a vásárolt hús betétele, majd a tasak bezárása után ki kell nyomni belőle a levegőt, és szorosabb csomagként vinni az otthoni hűtőig.
Hová tedd a hűtőben?
A legtöbb háztartásban kialakult egyfajta rend a hűtőben. Megvan a helye a zöldségeknek, a felvágottaknak, az ételmaradékoknak és a húsoknak is. De biztos, hogy a nekik legmegfelelőbb polcokon vannak a táplálékok? Nyílt titok, hogy a hűtőben lentről fölfelé haladva növekszik a hőmérséklet, a hús esetében pedig az alacsonyabb, legjobb esetben 0-2 Celsius-fok közötti hőmérséklet a biztonságos, erre leginkább az alsó polcon van esély. A hűtőben aranyszabály, hogy a nyers alapanyagokat a fogyasztásra kész termékektől gondosan el kell különíteni a különböző kórokozók jelenléte miatt, ez a húsokra nézve különösen érvényes.
Bár mutat némi eltérést, hogy az egyes húsfélék meddig tarthatók el biztonsággal a hűtőben, a legjobb, hogyha 2 napon belül felhasználásra kerülnek - amennyiben nem így történik, fagyasztóban a helyük. A fagyasztással viszont meg is érkezik a következő kérdéses pont, a kiolvasztás, amire mindenkinek vannak bevált, ám talán kevéssé óvatos módszerei. A konyhában tevékenykedő mesterszakácsok, séfek nem ajánlják sem a hideg vagy meleg vízzel, sem a mikrohullámú sütőben történő gyorsított felolvasztást. Ha valaki mégis ez utóbbi mellett döntene, olvasztás után egyből fel kell használnia az alapanyagot.
Az az optimális és a legbiztonságosabb eljárás, ha a folyamat nincs sürgetve, hanem a hűtőben történik, ott, ahol egyébként frissen tárolnánk a húst. Az egyszer már felengedett terméket nem szabad újra lefagyasztani.
Alapszabályok az elkészítés során
A feldolgozáskor sem árt észben tartani bizonyos szabályokat. A nyersanyagokat, valamint a hozzájuk használt eszközöket el kell különíteni egymástól, és bár sokan úri hóbortnak tartják, hogy vannak, akik külön vágódeszkát tartanak az egyes élelmiszerekhez, ez valójában egy teljesen észszerű lépés. A hússal való munka során a gyakoribb kézmosás is elengedhetetlen.
A gondos sütés-főzés, a megfelelő hőkezelés a kórokozók ellensége, az elkészült fogás hűtésénél pedig leginkább arra kell figyelni, hogy ne álljon kint a konyhában órákig az étel.
Egy kis odafigyeléssel a húsok a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás részét képezhetik, remek fehérjeforrások, tartalmazzák a szervezet működéséhez elengedhetetlen aminosavakat, gazdagok tápanyagokban, például az idegrendszer számára kiemelten fontos B12-vitaminban. A mindennapok során a zsír- és kalóriaszegény opciókat ajánlott leginkább beépíteni az étrendbe, melléjük pedig rostokban gazdag zöldségeket, friss salátákat lehet pakolni a tányérra.
Forrás: Femina.hu