Nemes Attila, a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetségének az ügyvezetője elmondja, a Körösök vízrendszerében 2400 hektár horgászvizet kezelnek, továbbá több mint 50 tagegyesülete gondoz önállóan holtágakat, bányatavakat.
„A vizek védelme és jó állapotának megőrzése fontos feladat – húzza alá –, roppant összetett témakör, így általánosságban vázolhatók az ez irányú munkák. A vizek védelmében folyamatos, egész éves feladat a vízminőség ellenőrzése, szükség szerint a vízminták laboratóriumi kiértékelése, majd a szakvéleményeknek megfelelő vízkezelés.”
Hozzáteszi, a téli munkák – fagypont alatti idő esetén – a halállomány számára elegendő, vízben oldott oxigén biztosításával a lékeléssel kezdődnek, később, tél végén, kora tavasszal a vizek partjának gondozása kerül előtérbe, vagyis az elszáradt nád levágása, megújulásának elősegítése, a vízparti fák, bokrok gallyazása, egy-egy inváziós növényzettel benőtt partszakaszon az új horgászállások kialakítása, majd, ahol lehetőség van rá, a vízpótlás, a víz frissítése marad hátra.
„A tavaszi munkák során, de szinte egész évben napirenden van – igaz, évről-évre csökkenő mennyiségben – a hátrahagyott hulladék összegyűjtése és elszállítása – folytatja. – A halgazdálkodás, benne a haltelepítések szintén része a vízvédelemnek, ugyanis az okszerű és következetes haltelepítési modell megvalósításával egy-egy bányató vízminősége hosszabb távon megőrizhető.”
Megjegyzi, összességében a horgásztársadalom, benne a vízkezelők és munkatársaik jó gazdaként folyamatosan figyelemmel kísérik és sokat tesznek annak érdekében, hogy a vizek állapota és környezete jó állapotban fennmaradjon. Ez manapság sok önkéntes munkát igénylő, fáradtságos és sokszor a heterogén társadalmi bázis miatt nem könnyű feladat.