A helyi vállalkozások fejlődését segíti és a támogatási források lehetőségeit mutatta be a február 3-án kezdődő VI. Füzesgyarmati gazda- és vállalkozónapok vidékfejlesztési konferencia. A kétnapos eseményen szakmai előadásokon és egy úgynevezettet „Nyitott üzemek” technológiai bemutatón vehettek részt az érdeklődők.
Szinte teljesen megtöltötték a látogatók Galambos Sándor műhelyét. Mára ő az egyetlen kovácsmester Magyarországon, aki a hintógyártáshoz megfelelő végzettséggel rendelkezik és a szakmájában dolgozik.
– 1967-ben mentem el inasnak, három évig ipari tanuló voltam, majd elkezdtem dolgozni hintógyártóként. Most lesz 50 éve, hogy gyártom a kocsikat – mondta el Galambos Sándor. – Egy hintó körülbelül öt hét alatt készül el, a gyártáshoz bognár, kovács és festő mesteremberek szakértelme is szükséges – árulta el kérdésünkre a mester.
A Galambos műhelyben kizárólag magyar fajta hintókat gyártanak: például Eszterházyt, Czirákit, Károlyit. Ezeket mind használták a magyar királyi udvarban – tette hozzá a szakember. Mind közül a legkedveltebb a Cziráki, mivel az a legmagyarosabb: ívelt sárvédői és vésett oldala van.
A kis- és középvállalkozások segítése a cél
Hatodik éve rendezik meg a Füzesgyarmati Gazda- és vállalkozónapokat és vidékfejlesztési konferenciát. Az eseményen a helyi vállalkozókat köszöntik, valamint szakmai előadásokban informálják a jelenlévőket.
– Ebben az évben az energetika lesz, amiről kicsit többet fogunk beszélni a megújuló energiaforrások kapcsán, valamint az adózás és aktuális pályázatok, lehetőségek témájában érkezik egy-egy előadó – közölte Bere Károly, Füzesgyarmat polgármestere. A város életében nagyon fontosak szerepet töltenek be a vállalkozások. Főként azért, mert az önkormányzat működését jelentős részben az iparűzési adóból finanszírozzák. – A költségvetés nagy része nem állami, hanem helyben keletkezett pénz, ami a megyében nem túl gyakori, ezért is igyekszünk színvonalas programot szervezni a helyi vállalkozások számára – fűzte hozzá a polgármester.
Az eseményen Aradszki András, energiaügyért felelős államtitkár azt mondta: – A Magyarországon működő vállalkozások 99 százaléka kis- és középvállalkozás, ezek foglalkoztatják a munkavállalók 73 százalékát; Békés megye az egyik legnagyobb foglalkoztató e tekintetben. Azt kell látni, hogy a kormányzat célja, hogy elősegítsük Magyarországnak a kis- és középvállalkozások fejlesztésén keresztül, jobb gazdasági, ipari, kereskedelmi körülményeiken, szabályozásaikon keresztül az ország felzárkóztatását azzal, hogy a legfejlettebb ipari államokhoz tudjunk tartozni a jövőben. Ezért törekszünk a versenyképesség erősítésére, foglalkoztatás bővítésére és a magyar vállalkozások megerősítésére – fogalmazott az államtitkár.
A környezeti terhek csökkentése és az energetikai hatékonyság növelése a kkv szektorban fontos feladat a jövőben az államtitkár szerint. - Ahhoz, hogy Magyarország vállalni tudja a 2020-as CO2 kibocsátás csökkentési célokat a kis- és középvállalkozások is szükségesek. Aradszki azt is elmondta: Magyarországon a jövőben is rendelkezésre fog állni a szükséges energia.
Az előadásokat követően átadták az Év Vállalkozása 2016 díjat, melyet ebben az évben Galambos Sándor és Bíró József a Füzestuning Bt. vezetőjének ítált oda a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Békés Megyei Szervezete.