Békéscsabán 13 nappal ezelőtt a Nagy Imre téren ünnepeltük a forradalom kitörését, a hősök diadalát, ma pedig a 60 évvel ezelőtt történt tragikus eseményekre való emlékezés szólította a jelenlévőket Mány Erzsébet és Farkas Mihály emléktáblájához, a Kazinczy utcába, majd a mártírok sírjához. Attól a naptól elkezdődött a megtorlás, amelynek a több tízezer mártír mellett a két fiatal is áldozatul esett.
Márai Sándor Mennyből az angyal című versével kezdődött az 1956-os forradalom mártírjainak, hőseinek városi megemlékezése. Ezután Kiss Tibor Békéscsaba alpolgármestere mondta el megemlékező gondolatait.
- Aki 1956-ról gondolkodik és beszél és első sorban a ma kérdéseire keresi a válaszokat, azoknak ajánlanám, hogy ebben a keresésben az összetartozásunkra, visszanyert emberi méltóságunkra, önbecsülésünkre és a magunkba vetett hitünkre helyezze a hangsúlyt- hangzott el Békéscsaba alpolgármesterétől Kiss Tibortól.
A megjelentek tiszteletüket virágaikkal, koszorúikkal fejezték ki Mány Erzsébet és Farkas Mihály 56-os mártírok emléktáblájánál
A megemlékezés a Berényi úti temetőben folytatódott Mány Erzsébet, Farkas Mihály és Zsíros Mihály hadnagy sírjainál. Az akkor még tizen éves kamasz Erzsébet mostoha testvére, aki szintén részt vett az eseményekben, meghatódva ezt mondta nővéréről:
- Nem félt senkitől, semmitől. Az alakja a szépsége, az akarata vitte magával- mondta az 56-os ersemények résztvevője Nagy Lajos.
Az akkori orosz nagyhatalomnak véráldozatra volt szüksége saját hatalmának legitimálására, példát kellett statuálnia. Azonnal felállították a rögtönítélő bíróságokat. Ezek a bíróságok Gyula és Békéscsaba városa, az itt nyugvó mártírok számára is meghozták a soha el nem feledhető és soha meg nem bocsátható döntéseiket. A kegyeleti megemlékezést az egyház képviselői tartották meg.
A november 4-i megemlékezés koszorúzással és a hozzátartozók, átélők virágainak elhelyezésével zárult a berényi úti temetőben.