A Velek Vezér Hagyományőrző Íjász Egyesület versenyzői jelenleg hetente kétszer edzenek az eleki sportcsarnokban. A legkisebbektől a legnagyobbakig szinte minden korosztály képviselteti magát. Az egyesület jelenleg is keresi azt a fegyvertípust, amelyet minden korosztály használhat. Amikor a 7.Tv stábja a helyszínen járt, éppen egy olyan íjat próbáltak ki a versenyzők, amelyet Magyar Íj Alapítvány hivatalosan is zsűrizett, ami azt jelenti, hogy ez a fegyver paramétereiben megfelel a régészek által feltárt magyar íjnak.
– Ötévesen kezdtem el íjászkodni, majd nyolcévesen megkaptam a kitűnő bizonyítványomért az első íjamat – mondta Duró Gergely Nimród, az egyesület egyik versenyzője. Nem véletlen, hogy a fiatal ezt a sportágat választotta, hiszen az édesapja klub elnöke, egyben edzője.
A 2015-ben megalapított egyesület elsődleges célja, hogy gyermekeket tanítson íjászatra. Ez a sportág egy magas szintű mentális felkészültséget igényel, hiszen egy összetett, szokatlan mozgásrendszert kell elsajátítani.
– A béke érzését adja. Teljesen összeszed lélekben és testben is. Az íjászathoz kell egy alapfizikum, mert ha egy versenyen kint vagyunk 8-9 órát az megterhelő, attól függetlenül, hogy kívülről mások azt látják nem olyan bonyolult ez a sportág, mert szerintük csak egy helyben állunk és lövünk, de ez nem teljesen így van – emelte ki Hegedűs István versenyző.
Az egyesület tavaly szerepelt Gyulán a történelmi íjász világbajnokságon. A versenyzők megszereztek három vb aranyérmet, három ezüstöt, egy bronzot, és egy előkelő felnőtt női 13. helyet. Az egyesület már megkezdte a felkészülést a 2023-as Európa-bajnokságra, amelyet idén Romániában rendeznek.
– Egy versenyfelkészülést már nagyon hamar elkezdünk, több hónappal a verseny előtt. Különböző célokat állítunk ki, egy pályán és azokon gyakorlunk – mondta el Resetár Hanna versenyző.
A kontinensviadalon a tavalyi vb keret biztosan részt vesz a történelmi íjász kategóriában, de már vadászíjászatban is lesz versenyzőjük. Az egyesületnek nem lesz egyszerű az indulás, hiszen a tavalyi vb-hez hasonlóan csupán a szülők és a város anyagi támogatására számíthat.
– A tavalyi világbajnokságra az önkormányzattól kaptunk egy 500 ezer forintos támogatást, abból a gyerekek nevezési díjába szálltunk be, hiszen az is 52 ezer forint volt, úgy, hogy korán neveztünk be és kedvezménnyel. Most az Európa-bajnokságra 60 ezer forint lesz a nevezés és ugye oda még ki kell menni hat éjszakára, így kell egy gyulafehérvári szállást keresni, ami újabb 60 ezer forint legalább. Összedugjuk a fejünket a szülőkkel, hogy mi a járható út. Támogatások nélkül rendívül nehéz lesz megoldani és a gyerekeknek még saját íjat is vinniük kell a versenyekre, ami 70-80 ezer forint. Szponzorok után kutatunk, hogy el tudjuk indítani az összes versenyzőnket – fogalmazott Duró Lajos, az egyesület elnöke.
Az egyesület jó időben egy több mint 2 hektáros területen, szabadban tartja az edzéseit. Az utánpótlás folyamatosan biztosított, hiszen a sportág megjelent a Dr. Mester György Általános Iskolában is, ahol Duró Lajos tart íjászoktatást, köszönhetően a Magyar Íjász Szövetség támogatásának.