A koronavírus-járvány újabb variánsának terjedése és az emelkedő esetszámok miatt a japán kormány rendkívüli állapotot hirdetett a fővárosban, így szervezők a Nemzetközi Olimpiai Biztottsággal történt egyeztetés után meghozták a végleges döntést.
Ezt csütörtökön jelentették be a szervezők. "Nem volt más választásunk" - közölte Hasimoto Szeiko, a szervezőbizottság vezetője.
A döntés a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal történt egyeztetés után született meg, és az előzménye az, hogy a japán kormány a koronavírus-járvány és az emelkedő esetszámok miatt július 12-étől augusztus 22-éig rendkívüli állapotot hirdetett a fővárosban.
A külföldi szurkolók részvételét már tavasszal megtiltották, de mostanáig az volt a terv, hogy a hazai nézők korlátozott számban ugyan, de ott lehetnek a lelátókon.
Sajnálatos, hogy a játékokat nagyon korlátozott formában tudjuk csak megrendezni, de a fertőzések terjedése erre kényszerített bennünket" -mondta a szervezőbizottság elnöke a kormánytisztviselők, a tokiói szervezők, valamint az olimpiai és paralimpiai képviselők közötti megbeszéléseket követően.
"Elnézést mindenkitől, aki már jegyet vásárolt" - tette hozzá Szeiko.
A reuters.com megírta, hogy a japán miniszterelnök, Szuga Joside szerint elengedhetetlen annak megakadályozása, hogy Tokió, ahol a rendkívül fertőző Delta COVID-19 variáns terjed, újabb fertőzési hullám központjává váljon.
A július 23-tól augusztus 8-ig tartó ötkarikás játékok a tiltás áldozatául esnek, így elszállt a reménye annak, hogy a világeseményt közönség előtt rendezzék meg.
Az egy évtizeddel ezelőtti pusztító földrengés után Japán nagy lehetőségnek tekintette, hogy világszínvonalú eseményt rendezzen, amelyet tavaly a világjárvány miatt egy évvel elhalsztottak és hatalmas anyagi veszteségek érték.
Marukava Tamajo olimpiai miniszter szerint a szervezők beleegyeztek, hogy Tokióban nézők nélkül rendezzék a játékokat, és a fővároson kívüli helyszínek lokális helyzetének megfelelően döntsenek. Lesznek kivételek a korlátozás alól, azokon a helyszíneken, amelyek kívül esnek a nagy tokiói agglomeráción - így például Fukusimában és Mijagiban - lehetnek szurkolók a lelátókon, az adott létesítmény befogadóképességének ötven százalékáig, legfeljebb tízezren.
Az orvosi szakértők hetek óta azon a véleményen vannak, hogy a nézők hiánya lenne a legkevésbé kockázatos megoldás, bár az is félelemre ad okot, hogy több ezer sportoló és tisztviselő beutazása újabb fertőzési hullámot fog gerjeszteni.
Az augusztus 8-ig tartó tokiói játékokon 176 magyar sportoló vesz részt.
Forrás: MTI, origo.hu