A Duna mentén lévő kilenc országból érkeztek szakemberek Békéscsabára, hogy megvitassák annak a lehetőségét hogyan tudnának együttműködve javítani az energiatárolás hatékonyságán és elősegíteni az energiátmenetet a régióban. Az Interreg Duna Program támogatásával zajló 2,2 millió eurós StoreMore projektre a város önkormányzata kilenc konzorciumi partnerrel egyűttmüködve pályázott.
– Örömmel vállaltuk a konzorcium vezetésével együttjáró feladatot, mert Békéscsaba önkormányzata a közelmúltban is már több fontos lépést tett alternatív energetikai megoldások kidolgozása és megvalósítása érdekében. A energiatárolási megoldások előmozdítására irányuló projeket nyitó nemzetközi konferencián valamennyi partnerország képviseltette magát. Alternatív energiatárolási lehetőségek alakulhatnak, de emellett az energiatárolás kapcsán a lítiumos akkumlátoron kívűl alternatív megoldások is születhetnek – emelte ki köszöntőjében Szarvas Péter polgármester.
A projekt hivatalosan január 1-jén indult el a projekt, de a résztvevők csak most tartották meg a nyitókonferenciát.
– A következő időszakban mind a tíz országban felmérjük az energiatárolás aktualitásait, a jogszabályi környezeteket és tárolási technológiákat, Békéscsaba vonatkozásában pedig egy, a lítiumionos tárolási technológiák megvalósíthatóságát bemutató tanulmányt is kidolgozunk – tájékoztatott a Békéscsabai Smart Menedzsment Kft. projektmenedzsere. Szél Adrián hozzátette: a tárolási technológiák optimalizálását célzó eljárásokat a lakosság számára is hozzáférhetővé teszik majd, a két és fél éves pályázati időszak végén az eredményeket pedig egy többnyelvű film formájában mutatják be.