A Magyar Falu program keretében bejelentett falusi családi otthonteremtési kedvezmény (csok) a hazai ingatlanpiaci tranzakciók 15-18 százalékát érintheti, és elsősorban a nagyvárosoktól távolabb eső településeken jelenthet segítséget az otthont keresőknek, a főváros környéki ingatlanpiacon nem fog jelentős változást okozni a Duna House elemzése szerint.
A falusi otthonteremtési kedvezmény azon 5000 fő alatti kistelepüléseket érinti, amelyeknek a népessége 2003-hoz képest nagyobb mértékben csökkent, mint az országos átlag. Ezeken a településeken a megemelt, eddig csak új építés esetén járó vissza nem térítendő támogatást kapják meg a családok használt ingatlan vásárlásra is.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2017-ben az ingatlanpiaci tranzakciók 23 százaléka bonyolódott a községekben, azonban ebben benne vannak a stagnáló, vagy gyarapodó községekben zajló adásvételek is, így a mostani jelentős kedvezmény körülbelül a tranzakciók 15-18 százalékát érintheti majd Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője szerint.
Hozzátette, Pest megyét vizsgálva egyértelműen látszik, hogy azok a települések, amelyekre a mostani kedvezmény vonatkozik, a külső agglomerációs térségben találhatóak.
A fővárostól 50-100 kilométeres távolságot kell megtenni ahhoz, hogy kedvezőbb feltételekkel lehessen ingatlant vásárolni. Ez jellemzően akár kocsival, akár tömegközlekedéssel 1 óra feletti ingázással járhat naponta, ennek idő- és költségvonzatát is érdemes számításba venni a lakóhely kiválasztása előtt – mutatott rá az elemzési vezető.
Forrás: MTI