Az egészségügyi világszervezet, a WHO 1999 óta október 20-át hivatalosan is a csontritkulás világnapjává nyilvánította. A néma járványként is emlegetett elváltozás sokáig észrevétlen maradhat, pedig a betegség a magyar lakosság legalább 10 százalékát érinti és évente átlagosan 120 ezer csonttörést okoz. Elsősorban az 50 év feletti, posztmenopauzában lévő nőket, illetve a 60 év feletti férfiakat veszélyezteti.
– A csont szerkezetét érintő elváltozás korai diagnosztizálását segíti elő a Békés Vármegyei Központi Kórház békéscsabai tagintézményében elérhető Dexa vizsgálat, amelyet háziorvosi, reumatológiai, endokrinológiai vagy szülészet-nőgyógyászati beutalóval lehet igénybe venni –tájékoztatotta vármegyei központi kórház reumatológiai osztályának osztályvezető főorvosa.
Dr. Keszthelyi Péter hozzátette: a vizsgálat ereményével az esetek döntő többségében reumatológus szakorvoshoz kerül a beteg, aki a leleteket és a kórelőzményeket figyelembe véve dönt a terápia indításáról. A szájon át szedhető gyógyszerek mellett a gyulai reumatológiai osztályon infúziós kezelésre is lehetőség van.
A csontritkulás világnapjának kiemelt szerepe van a megelőzés fontosságának hangsúlyozásában. Az egészséges táplálkozás, a mozgással, a napfényen tartózkodással, a testsúly karbantartásával, illetve a kísérő betegségek kezelésével megelőzhető, illetve csökkenthető az elváltozás – hívják fel a figyelmet a szakemberek.