A csocsó volt az első dolog, amit a kudarcok ellenére sem hagyott abba

2023. január 3. 15:30 | Such Tamás

Örök frázis, amikor azt állítjuk, a szakmám a hobbim és viszont. Mindezzel szemben a békéscsabai Szeverényi Dániel mindkét elfoglaltságot abszolút kettéválasztva brillíroz. Dani eredendően mesterfodrász; mellette országos csocsóbajnok.

 

– Egyértelmű volt számodra, hogy követed édesapád pályáját, azaz fodrász leszel te is? (Dani apukája, Szeverényi Mihály Békés megye egyik legelismertebb mesterfodrásza.)

– A családban nem erőltettek semmit. Természetesen gyerekkoromban rengeteg időt töltöttem a fodrászatban. Az általános sulit követően viszont a kereskedelmi szakközépbe, nyelvi előkészítő évfolyamra jelentkeztem. Majd a második félévben döntöttem el, hogy mégis váltok: fodrász tanuló leszek.

 

– Otthon örült a döntésednek?

– Nagyon! Mert ez egy jó szakma. Apukám mindenben támogatott, az azonban tény, hogy szorgalom és talpalás nélkül itt sem lehet boldogulni. Így a Keriből átjelentkeztem a Kósba, ahova csak egy évet jártam, mert magántanuló lettem és mondhatni éjjel-nappal a fodrászatban voltam. Hamarosan elindultam az első tanulóversenyemen.

 

– Amit úgy emlékszem, meg is nyertél.

– Igen; majd a következő versenyen viszont már felnőtt mezőnyben indultam, és ott is sikerült nyernem. De tegyük hozzá, volt egy nagyon jó felkészítőm.

 

– Melyik kategóriában neveztél?

– Az extrém női hajvágásban, ami alapvetően nem utcai viselet, inkább technikai szempontból nehéz.

 

– Honnan merítesz ötletet?

– Mindig nagy figyelemmel követjük a nemzetközi versenyeket. Többször tanulmányútra utaztuk Milánóba, Frankfurtba és a topötleteket az ízlésünkhöz igazítottuk.

 

– Együtt dolgoztok?

– Igen, a Hunyadi téren, noha apa már kevesebbet; hihetetlen, de 56 éve fodrász! Én 2020-ban mestervizsgáztam, így már én is taníthatok.

 

Szeverényi Dániel – Fotó: behir.hu/Such Tamás

(Fotó: behir.hu/Such Tamás)

 

– Kevesen mondhatják el magukról, hogy a szakmai sikereik mellett a hobbijukban is országos elsők. Ősszel nyílt egyéni kategóriában országos bajnok lettél. Segíti a csocsózást, hogy fodrász vagy, itt elsősorban a finom, pontos kézmozdulatokra gondolok.

– A fodrászatban mindkét kezemnek összhangban kell lennie és igen, ez valószínűleg segített a csocsózásban is. Illetve a bal kezem fejlesztésére eleinte nagy figyelmet fordítottam. Hétköznapi dolgoknál órákig nem használtam a jobb kezem, hogy fejlődjön a bal.

 

– Azt viszont észrevettem, hogy amikor játszol, teljesen átlényegülsz, hihetetlenül szuggesztíven pásztázod a pályát.

– Talán az egyik erősségem, hogy mindent kizárok magam körül és úgy tudok igazán jól játszani.

 

– Már gyerekkorodban is imádtál csocsózni?

– Egyáltalán nem szerettem, mert az unokatesóim nagyon ügyesek voltak és utáltam veszíteni. Körülbelül 12 éve, a fodrászattal párhuzamosan kezdtem el. Egész véletlenül egy kocsmában, a csocsóasztal mellett futottam össze Futaki Danival – aki azóta a legjobb barátom –, majd a játék után azt mondta, hogy menjek el vele egy versenyre.

 

– Látott benned valamit.

– Úgy tűnik. Rögtön bekerültem a versenyközegbe. Így a kocsmacsocsó mondhatni ki is maradt. Érdekes, hogy bizonyos dolgokban gyorsan fejlődtem, de a csocsó volt az első dolog az életemben, amit a sok kudarc miatt sem hagytam abba. Pedig egy évig szinte mindig kikaptam.  

 

– Felnőttkorban már sokkal türelmesebb az ember.

– 18 voltam, nem voltam még felnőtt.

 

– Melyiket szereted jobban az egyéni vagy a páros játékot?

– Mindkettő különböző játékot igényel: más mentálisan és taktikailag is. Nekem az egyéni az erősségem, de szeretem a párost is.

 

– Idővel „nemzetközileg” is megméretteted magad?

– A lehetőségeimhez képest sok külföldi versenyen szeretnék részt venni, eltérő típusú asztalokon, különböző stílusú játékos ellen. A Viharsarokban nagyon nagy figyelmet fordítunk a tudatos fejlődésre a klubtársaimmal/barátaimmal és ebben a külföldi versenyek sokat segítenek, kilépve a komfort zónából igyekezve minél többet fejlődni.

 

8. Viharsarki Csocsó liga 1. forduló – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

További programok »

Itthon

Eltemettük a részeges malackát – Puding kilenc évet élt

A közelmúltban győződtem meg újra arról, hogy milyen is az, amikor valaki szinte családtagként kötődik egy négylábú, szőrös illetőhöz, és egyszer csak eljön a nap, amikor elveszíti kedvencét. Történetünkben Pudingról, a tengerimalacról lesz szó, aki csütörtök óta már az örök fűmezőkön sertepertél.
14:15
FEL