Az ezerlevelűfűként, sőt pulykafűként is ismert cickafarkat már évszázadok óta többféle panasz csillapítására használják a népi gyógyászatban. Görcsoldó tulajdonsága miatt a nők doktorának is tartják. A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya a cickafarkot választotta 2022-ben az év gyógynövényének, érdemes hát felidézni, hogy pontosan mi mindenben segíthet a kellemes illatú, sokfelé előforduló növény.
A cickafark vagy cickafarkfű az őszirózsafélék családjába tartozik. Európában, Ázsiában és Amerikában már évszázadok óta használják a gyógyításban, elsősorban a sebek ellátására. Latin nevét onnan kapta, hogy a monda szerint a görög mitológia hőse, Akhilleusz is alkalmazta sebeinek ellátására.
Júniustól a fehéres, rózsaszínes virágaival legelőkön, mezőkön, réteken, utak mentén találkozhat a természetjáró, több változata is létezik, elterjedt a közönséges cickafark (Achillea millefolium), illetve a mezei cickafark (Achillea collina). A fehér virágzatúakat használják gyógynövényként, krémekhez adják, készül belőle illóolaj és tea is - ez utóbbi felhasználási módja a legjellemzőbb. A népi gyógyászatban menstruációs görcsök, nőgyógyászati jellegű gyulladások, valamint emésztési panaszok enyhítésére alkalmazzák a növényből készülő főzetet.
A cickafark egyik legismertebb pozitív tulajdonsága a gyulladáscsökkentés. A gyulladás a szervezet természetes védekezésében fontos folyamat, ám krónikussá válva szövetkárosító hatású. A gyógynövény bőr- és májvédő, kivonata a bőr nedvességtartalmát is növelheti, a bőrfertőzések és a bőröregedés látható jelei ellen hat. Borogatásként, kenőcsbe téve gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságai révén gyorsíthatja a sebgyógyulást. A levél kivonata a kötőszövetek regenerációjáért felelős fibroblasztok mennyiségét is növelheti.
Az emésztési panaszok csillapításában is segíthet, gyomorfájdalom, puffadás, IBS (irritábilis bél szindróma) esetén előszeretettel használják az érintettek. Főleg állatkísérletek állnak rendelkezésre annak bizonyítására, hogy a növényben található antioxidáns hatású flavonoidok és alkaloidok görcsoldók.
Egy bögre meleg tea elkortyolgatása nyugtatólag tud hatni az emberre. A már említett, a cickafarkban is megtalálható növényi anyagok enyhíthetik a szorongás és a depresszió tüneteit.
Ennek alátámasztására viszont további, embereken végzett vizsgálatok szükségeltetnek.
Forrás: Femina.hu