Az eseményen Kónya István alpolgármester ünnepi beszédében kifejtette, hogy a koncertnek két évforduló is apropója, hiszen január 22-én lesz 200 éves a Himnusz, valamint alapításának 170. évfordulóját ünnepli a Budapesti Filharmóniai Társaság. Kiemelte: a társaság Erkel Ferenc vezetésével alakult meg, az első koncertjüket 1853. november 20-án adták, amely egy bérleti hangversenysorozat első állomása is volt egyben. Hozzátette: a Himnusz születése és a társaság megalakulása mellett meg kell emlékezni egy másik, a gyulai kulturális élet szempontjából fontos évfordulóról, hiszen 30 éve alapították az Erkel Ferenc Vegyeskart.
– Mindhárom jeles esemény a magyar klasszikus zene atyjához, városunk nagy szülöttéhez, Erkel Ferenchez köthető, így méltóképpen leginkább szülővárosában, Gyulán emlékezhetünk ezekre az évfordulókra – fogalmazott Kónya István.
Az alpolgármester aláhúzta: nem véletlen, hogy értékeink, kincseink közül éppen a nemzeti himnusz születése vált a magyar kultúra ünnepévé, hiszen nemcsak a magyar sors, magasztos történelmünk viharos évszázadai vannak benne a Himnuszban, hanem a nép által átörökített, megőrzött kultúra is, amely magába foglalja az anyanyelvet, eszméket, hiedelmeket és szokásokat. Mint mondta, ezeket az értékeket, kincseket tovább kell adnunk a fiataloknak, nekünk kell mintát felmutatnunk azzal, hogy megbecsüljük a kultúra értékeit, törvényei szerint élünk és tanulságait érvényesítjük.
– Munkánk során jusson valamennyiünk eszébe Kölcsey Ferenc gondolata: „Hass, alkoss, gyarapíts, s a haza fényre derül!” – zárta köszöntőjét Kónya István.
A folytatásban az est házigazdája, az Erkel Ferenc Társaság elnöke, Somogyváry Ákos köszöntötte a közönséget, majd Bartus Gyula Jászai Mari-díjas színművész szavalta el a Himnuszt.
A zenekart Dénes István Liszt-díjas karmester vezényelte, közreműködött Ábrahám Márta hegedűművész. A koncerten Erkel Ferenc, Weiner Leó, Bartók Béla és Kodály Zoltán művei is elhangzottak.