85 év után fedeztek fel új krokodilfajt

2018. október 27. 18:48 | behir.hu

A súlyosan veszélyeztetett páncélos krokodil tanulmányozása közben meglepő felfedezést tettek amerikai tudósok. A hüllőről eddig úgy vélték, hogy egyetlen faj, ám kiderült, hogy két különböző faj él Afrikában, az egyik Nyugat-, a másik Közép-Afrikában.

A páncélos krokodil közepes termetű krokodilfaj, amely Afrika trópusi éghajlatú területein él leginkább édesvizekben. Nevét különleges páncélzatáról kapta, a nyaki pikkelypáncélok ugyanis nem különülnek el a hátpáncéltól, ellentétben a többi krokodilfélével.

A Floridai Egyetem és az Iowai Egyetem kutatói elemezték az állatok DNS-ét, fizikai jellegzetességeit vadon és fogságban hat afrikai országban, ekkor állapították meg, hogy két önálló faj létezik.

Az általuk közép-afrikai páncélos krokodilnak elnevezett faj az első élő krokodilfaj, amelyet meghatároztak az elmúlt mintegy 85 évben.

A nyugat-afrikai és a közép-afrikai krokodil első látásra azonosnak tűnik, ám nemcsak DNS-ük különbözik, hanem eltérések vannak a koponya alakját és a pikkelypáncélokat illetően is.

– A páncélos krokodil elismerése két különálló fajként nagy aggodalomra ad okot fajmegőrzés szempontjából. Becsléseink szerint a páncélos krokodiloknak csupán tíz százaléka él Nyugat-Afrikában, ami azt jelenti, hogy az egyik leginkább veszélyeztetett krokodilfaj a világon– idézte Matthew Shirley-t, a Floridai Nemzetközi Egyetem krokodilszakértőjét, a Zootaxa című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzőjét a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 2014-ben nyilvánította súlyosan veszélyeztetett fajnak a páncélos krokodilt. A hüllőt veszélyezteti élőhelyének elvesztése, a vadászat és a túlhalászat, amely megfosztja élelemforrásától, és növeli a krokodilok halászhálókba gabalyodásának veszélyét.

Forrás: MTI

További programok »

Világ

Heti 2500-nál több kibertámadás: az oktatás a második leginkább támadott szektor

A kiberbűnöző ott támad, ahol a leggyengébb a védelem, ugyanakkor értékes adatokat lehet megszerezni – ezért került legújabban az oktatás a támadások célkeresztjébe. A Microsoft legfrissebb Cyber Signals jelentése szerint világszerte átlagosan, hetente több mint 2500 alkalommal kísérlik meg csalók feltörni az egyetemek védelmi rendszereit, vírusokkal, adathalász támadásokkal, illetve a hálózatokhoz kapcsolódó mobil eszközök sérülékenységeit kihasználva.
2024. november 12. 18:28
FEL