30 éves a békéscsabai aikido

2024. március 19. 14:21 | Such Tamás

Az aikido egy japán harcművészet, ami nem versenysport. Az Uesiba Morihei által alapított, főleg az önvédelemre épülő mozgás az ellenfél erejének érzékelésén és elvezetésén, valamint annak szétszórásán vagy az ellenfélre való visszafordításán alapul. Békéscsabán kereken 30 éve működik aikido egyesület; a kezdetekről Sensei Berek József (IV. DAN), a Viharsarok BUDO SE vezetője beszélt.

– Először Nagyszénáson kyokushin karatéval kezdtem – meséli az eredendően gádorosi születésű Berek József. – Közben valahol olvastam az akidóról, és nagyon megtetszett. Ráadásul akkoriban jelent meg Kósa Tibor-Gáspár László Aikido című könyve, amelynek a végén felsorolták, hogy Magyarországon hol működnek klubok. A legközelebbi a Héjja László mester által vezetett székkutasi egyesület volt. 1990-től négy évig jártam hozzá – Békésre költözésemig –, csak egy kicsit macerás volt, ugyanis általában 16 órakor kellett elindulnom Székkutasra, és éjféltájt érkeztem haza Gádorosra.

1992-ben alapította meg Gádoroson a Viharsarok BUDO SE jogelődjét. Két év múlva pedig már Csabán is megkezdődtek az aikido edzések, illetve Dobos Attila barátja szintén 1994-ben alapítja meg a gyulai klubot. (A két egyesület május 25-én, a csabai Kazinczy utcai dojóban egy közös edzőtáborban ünneplik meg ezt a szép, kerek évfordulót – S. T.)

 

Egy többgenerációs csapat alkotja az egyesületet – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

– Az aikido nem versenysport – folytatja –, tehát nincs győztes, nincs vesztes, inkább az a cél, hogy önmagunkat győzzük le; harmóniára, békességre törekszünk. A különböző harcművészeti ágak alapítói általában nem a harcot, hanem éppen ellenkezőleg, annak az elkerülését preferálták. Persze ez az aikidóban a támadástól is függ, mert ha erősebb a támadás, akkor erősebb a válasz is.

Ezzel szemben az övvizsgákra nagyon komolyan fel kell készülni, és ugye a mesterfokozat az már egy nagyon szép teljesítmény, sokan a mozgás miatt csinálják az emberek, de nem szabad elfelejteni, hogy ez egy önvédelmi harcművészet, fontosnak tartom, hogy az aikidot gyakorlók meg tudjuk védeni magukat.

Elmondja, kezdetben egy hónapig a Trefortban, majd 9 évig a Petőfi általánosban, 2003-tól a Keményben és 2005-től, azaz egy híján húsz éve a Kazinczy utcai teremben edzenek. A létszám egész végig nagyon hullámzott: négy és 30 fő között mozgott. Jelenleg stabilan 15-en, egy többgenerációs csapat alkotja az egyesületet.

***

Ahogy fentebb írtuk, május 25-én, a gyulai egyesülettel egy közös edzőtáborban, a Kazinczy utca 31/B. szám alatti dojóban ünneplik meg a mögöttük álló három évtizedet. A program vendége Dóczi Sándor váci mester lesz.

 

Galéria

 

Ezek is érdekelhetik

További programok »

Gyula

FEL