– Először Nagyszénáson kyokushin karatéval kezdtem – meséli az eredendően gádorosi születésű Berek József. – Közben valahol olvastam az akidóról, és nagyon megtetszett. Ráadásul akkoriban jelent meg Kósa Tibor-Gáspár László Aikido című könyve, amelynek a végén felsorolták, hogy Magyarországon hol működnek klubok. A legközelebbi a Héjja László mester által vezetett székkutasi egyesület volt. 1990-től négy évig jártam hozzá – Békésre költözésemig –, csak egy kicsit macerás volt, ugyanis általában 16 órakor kellett elindulnom Székkutasra, és éjféltájt érkeztem haza Gádorosra.
1992-ben alapította meg Gádoroson a Viharsarok BUDO SE jogelődjét. Két év múlva pedig már Csabán is megkezdődtek az aikido edzések, illetve Dobos Attila barátja szintén 1994-ben alapítja meg a gyulai klubot. (A két egyesület május 25-én, a csabai Kazinczy utcai dojóban egy közös edzőtáborban ünneplik meg ezt a szép, kerek évfordulót – S. T.)
Egy többgenerációs csapat alkotja az egyesületet – Fotó: Such Tamás / behir.hu
– Az aikido nem versenysport – folytatja –, tehát nincs győztes, nincs vesztes, inkább az a cél, hogy önmagunkat győzzük le; harmóniára, békességre törekszünk. A különböző harcművészeti ágak alapítói általában nem a harcot, hanem éppen ellenkezőleg, annak az elkerülését preferálták. Persze ez az aikidóban a támadástól is függ, mert ha erősebb a támadás, akkor erősebb a válasz is.
Ezzel szemben az övvizsgákra nagyon komolyan fel kell készülni, és ugye a mesterfokozat az már egy nagyon szép teljesítmény, sokan a mozgás miatt csinálják az emberek, de nem szabad elfelejteni, hogy ez egy önvédelmi harcművészet, fontosnak tartom, hogy az aikidot gyakorlók meg tudjuk védeni magukat.
Elmondja, kezdetben egy hónapig a Trefortban, majd 9 évig a Petőfi általánosban, 2003-tól a Keményben és 2005-től, azaz egy híján húsz éve a Kazinczy utcai teremben edzenek. A létszám egész végig nagyon hullámzott: négy és 30 fő között mozgott. Jelenleg stabilan 15-en, egy többgenerációs csapat alkotja az egyesületet.
***
Ahogy fentebb írtuk, május 25-én, a gyulai egyesülettel egy közös edzőtáborban, a Kazinczy utca 31/B. szám alatti dojóban ünneplik meg a mögöttük álló három évtizedet. A program vendége Dóczi Sándor váci mester lesz.