A szőlőültetvények áttelepítése és fajtaváltása mellett 2018 őszétől lehetőség nyílik a technológiai módszerek javítására is. A támogatásra február 15-től lehet benyújtani a pályázatot. A programra összesen 14 milliárd forint áll rendelkezésre.
Régebben ebben a régióban is többen foglalkoztak szőlőtermesztéssel, de a járványok, fertőzések megtizedelték az állományokat. Miután megjelentek a rezisztens fajok néhány gazda visszatért az ágazatba. Az országban a legkisebb területen - mintegy 100 hektáron - Békés megyében folyik most szőlőtermesztés, de itt is többen élnek majd az új pályázati lehetőséggel.
Újkígyóson van egy közel öt hektáros ültetvény, ahol csemege- és borszőlőt egyaránt termelnek, ami ebben a régióban szinte kuriózumnak mondható. A gazda itt elsősorban csemegeszőlő termesztésével és a gyümölcs melléktermékeinek feldolgozásával foglalkozik, a vörös szőlőből pedig olajat állít elő. Bort nem készítenek, a borszőlőt értékesítésre termelik. Modern technológiával dolgoznak, környezet- és talajkímélő megoldásokat alkalmaznak.
- Ha ezen a mostani pályázati kiíráson nyer a szőlős gazda, akkor ezt az összeget új fajták bemutatására, modernizálásra és a feldolgozottság növelésére fordítja majd. A kamara tájékoztatással, tanácsadással segíti a gazdákat ahhoz, hogy elnyerjenek egy-egy pályázatot. Itt Békés megyében termőterület-bővülést nem nagyon várunk a pályázatnak köszönhetően, de újratelepítések, fajtaváltások azért várhatóak a jövőben - emelte ki Dorcsinecz Balázs Ákos, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatóság Kertészeti Osztályának elnöke.