A nem mindennapos Petőfi-projekt előzményeivel kapcsolatban Pócs József, a PSG rajz- és vizuáliskultúra-tanára elmondja, március 18-20. között (Sándor nap környékén) zajlott intézményükben a Petőfi nevét viselő középiskolák országos találkozója.
A rendezvény előtt néhány héttel számtalan szebbnél-szebb gondolat jutott az eszébe, hogy mégis mivel tegyék emlékezetessé a jeles napot. A befutó ötlet azonban mindenképpen az óriási kupakkép lett, amely – valljuk be – nem egy-két napos melódia. Az idő szaladt… így a pedagógus az alapcsapaton, azaz a 12-dikeseken felül a 11-dikeseket is bevonta a kalákába.
– Mezőberényben – fűzi hozzá –, a rászoruló gyermek számára működik egy kupakgyűjtő. A város vezetése megengedte, hogy a gyűjtő raktárában kiválogassuk a nekünk tetsző kupakokat – amit azóta természetesen pótoltunk.
Mint tudjuk, a legszebb múzsa a határidő, ám a tökéletes munkához kellett még vagy két hét, de megérte. Ugyanis a kupakok kiválogatása egy hétig tartott, ezzel párhuzamosan jó három hétig furkálták a kupakokat és a fűzés szintén egy hetet vett igénybe.
Magát az installációt március 31-én reggeltől kora délutánig csinálták. Jó néhány diák nehezen képzelte el a végeredményt, hiszen addig csak kupak-kígyókat láttak mindenfelé. Ám amikor felhúzták a kupak-sorokat és hirtelen összeállt a kép, kvázi hurráélmény futott át sokukon.
Nem mellesleg, a pedagógus egyik nagy hobbija a gyöngyékszer készítés. A Petőfis kép kimondottam egy gyöngyékszer-tervezőprogrammal készült.
– Egy Petőfi festményből komputeren „kiégettem” a színeket – meséli –, hogy szimpla fekete-fehér legyen. Majd a képet behívtam egy online gyöngyfűzőprogramba és megadtam, hogy fehérrel és kékkel dolgozzon a program. Mivel kevés volt a fehér kupak, így kicseréltük a hátteret rózsaszínre.
Íme, a Petőfi kupak-portré összetevői:
- 200 rózsaszín
- 500 kék
- 700 fehér
- a maradék (tessék kiszámolni) szürke, amely a gallérba, hogy legyen egy kis tónuskülönbség
- sok-sok spárga
(A szabad csapat szabad kezet kapott az iskola vezetésétől, így akár egy jó évig – amíg az anyagok bírják a gyűrődést – kint maradhat a Petőfi portré.)