Herczegh Anita, Áder János volt köztársasági elnök felesége a Granada Konferencia Wellness és Sport Hotelben a péntektől vasárnapig zajló találkozó kapcsán felidézte: a szervezetet három éve hozták létre a koronavírus-járvány miatt árván vagy félárván maradt gyermekek megsegítésére.
Elmondta: támogatóiknak köszönhetően kezdetben elsősorban egyösszegű gyorssegélyt folyósítottak a családoknak, majd később kiszámítható, rendszeres segítséget nyújtottak a rászorulóknak, akiknek „máról holnapra ellehetetlenült az életük”.
Az elmúlt évek során azonban egyértelművé vált, hogy a pénzbeli segítség nem elég, ezért folyamatosan szerveznek élménynapokat, táborokat, különféle kulturális és sportprogramokat, hogy az érintettek sorsközösségként, akár egymástól is segítséget, vigaszt kaphassanak.
A különféle találkozókon azt tapasztalták, hogy „bár a járvány óta évek teltek el, sok érintett család esetében a gyászfeldolgozás folyamata nem zárult még le”, ezért ebben is segítséget szeretnének nyújtani részükre – tette hozzá. Elmondása szerint a foglalkozások lehetnek egyénre szabottak, személyesen zajló csoportos vagy akár online találkozók is.
Herczegh Anita rámutatott: fontos a mentális problémával küzdő gyermekek, illetve szülők részére segítséget nyújtaniuk, mert ha a veszteség feldolgozása megreked vagy el sem kezdődik, ez mindenképpen kihat a további életükre, akár negatív hatással is lehet a család többi tagjára.
A kecskeméti csoportfoglalkozáson péntektől vasárnapig kilenc érintett felnőtt és négy fiatal vesz részt, de az alapítvány folyamatosan várja a jelentkezéseket. Az igényeket felmérve vagy maguk a munkatársak szerveznek foglalkozásokat, vagy pénzbeli hozzájárulással segítenek az érintetteknek, hogy ne a költségek gátolják a feldolgozás folyamatát.
A Regőczi István Alapítvány munkáját már évek óta önkéntesként segíti Selmeczi Márta mentálhigiénés szakember, gyásztanácsadó.
A gyermekeit 24 évvel ezelőtt elvesztő szakember elmondta: három nap kevés egy elhunyt hozzátartozó veszteségének feldolgozására, de az itt kapott gyakorlatok mélyebb önismerethez juttatják a résztvevőket.
Ráadásul „a sorstársi közösségnek van egy láthatatlan ereje is, az értő figyelem” – tette hozzá. A résztvevők ugyanis meghallgatják és akár támaszt is nyújthatnak egymásnak. A hétvégén tanultak és tapasztaltak pedig hozzásegíthetik az érintetteket, hogy a hétköznapokban ráléphessenek a gyászfeldolgozás útjára – fogalmazott a szakember.
Forrás: MTI, hirado.hu