– Azért mentem az orvosi egyetemre, hogy bőrgyógyász legyek, a kezdetektől ez volt a cél. A bőrünk a legnagyobb szervünk, ezzel érintkezünk a külvilággal. Fontos, hogy ez a szervünk egészséges legyen, az erről való gondoskodás egy életre szól – kezdi a beszélgetést kórházunk új orvosa.
Dr. Ágoston Dóra 1988-ban született Kiskunfélegyházán, általános iskolai és és gimnáziumi tanulmányait is szülővárosában végezte. Innen Erdélybe vitt az útja, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemre nyert felvételt, 2012-ben itt diplomázott általános orvosként. A diploma megszerzése után az Orosházi Kórház megbízásából rezidens éveit a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikáján töltötte – derül ki az orosházi kórház szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményéből.
Miután 2021 végén megszerezte bőrgyógyász szakvizsgáját, visszatért Orosházára, ahol a Könd utcai szakrendelő 1. emeletén található bőrgyógyászaton dr. Bónis Bélával rendel közösen. Hétfőn, szerdán és pénteken várja betegeit Orosházán, míg kedden és csütörtökön a szegedi klinikán gyógyít.
– Azzal, hogy a szegedi klinikán is dolgozok, a régióból bekerülő összetettebb esetek ellátásában is részt veszek, így nagyobb szakmai tapasztalatot szerzek – teszi hozzá.
A gyógyítás mellett kutat
A szegedi klinikán az orvosi gyakorlat megszerzése mellett részt vett többféle kutatásban is, amit kiemelt nemzetközi szaklapban is publikáltak. Ezen kutatások általános témája a bőrrák megelőzése, az elváltozások időbeni felismerése.
Dr. Ágoston Dóra a gyógyítás mellett a doktori tudományos fokozat, azaz a PhD megszerzésén is dolgozik az SZTE Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Doktori Iskolájában. Kutatási területe a dermatoonkológiában használt innovatív kezelési eljárások a kálcium elektroporáció és daylight fotodinámiás terápia.
Fontos a fényvédelem
A bőrgyógyász hangsúlyozza, különösen a napfényes Dél-Alföldi régióban, de világszerte is komoly probléma a napsugárzás következtében megjelenő hámeredetű bőrtumorok, festéksejtes bőrrákok gyakorisága.
– Fontos, hogy mindenki a bőrtípusának megfelelően gondoskodjon a fényvédelemről megfelelő ruházattal vagy fényvédő krémmel, és kerülje a fokozott napfényt a déli órákban. Ez nemcsak a felnőttekre vonatkozik, a gyermekkori napégés elkerülése is nagyon fontos – fogalmaz a doktornő, aki maga is két kisgyermek anyukája.
A bőrgyógyász hangsúlyozza, ne csak akkor menjünk orvoshoz, ha már betegek vagyunk.
– Az anyajegy szűrés évente ajánlott, egy korai diagnózissal, felismeréssel megelőzhetjük a későbbi szövődmények kialakulását – teszi hozzá.
A bőrgyógyászati szakrendelésről és az időpont kérésről ide kattintva találnak bővebb információt.