Júliusban 12,8 százalékkal volt magasabb a bruttó átlagkereset az egy évvel korábbinál, az első hét hónapban 12,1 százalékkal nőttek a munkajövedelmek – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A keresetek emelkedése ezzel tovább gyorsult a májusi 10,9 és a júniusi 11,2 százalékos emelkedés után.
Varga Mihály pénzügyminiszter az M1-en közölte: idén az első hét hónapban is 12,1 százalékos volt a bérek növekedése, és a növekedés folytatódik a következő hónapokban.
Közép-Európában a V4-ek között Lengyelország mögött Magyarországon nőttek legjobban a bérek. A szlovák átlagbért lehet Magyarországon is megkeresni nagyjából – emelte ki a miniszter. Az infláció alacsony, és a bérek növekedése mögött a munkaadókkal és a munkavállalókkal megkötött 2016-os bérmegállapodás is szerepet játszik, ezzel tavaly és idén is jelentősen nőtt a minimálbér és a garantált bérminimum.
A közfoglalkoztatás jelentősen csökkent, az első hét hónapban 35 ezerrel, ami örömteli fejlemény – tette hozzá.
Kitért arra, hogy a következő hónapokban marad a 4 százalék körüli gazdasági növekedés, folytatódik a bérek növekedése. A következő 1-1,5 évben drámai változás a gazdaságban nem várható.
Júliusban a bruttó átlagkereset 326 ezer 700 forint volt
A reálkeresetek júliusban 9,1 százalékkal, január-júliusban 9,4 százalékkal haladták meg a múlt év azonos időszakában regisztrált szintet a júliusi 3,4 százalékos és az első héthavi 2,5 százalékos inflációval számolva.
A vállalkozásoknál 11,1 százalékkal nőttek az átlagkeresetek tavaly júliushoz viszonyítva, a költségvetési szektorban 16,9 százalékos volt a növekedés, amiből a jutalmak prémiumok és egyéb egyszeri kifizetések nélkül számolt rendszeres fizetések 13,8 százalékkal, a nem rendszeres kifizetések 131,9 százalékkal nőttek.
Júliusban a bruttó átlagkereset 326 ezer 700 forint volt, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 337 100 forint volt.
Az év első hét hónapjában a bruttó átlagkereset 324 ezer 700 forint volt, 216 ezer forint a nettó átlagkereset. A növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 8, illetve 12 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá bizonyos állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással – írta a KSH.
A költségvetési és a nonprofit szféra egyes szervezeteinél dolgozók közül mintegy 80 ezer – az adóváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó – kompenzációban részesült, ennek összege átlagosan 8300, illetve 7400 forint – tette hozzá a KSH.
Forrás: MTI