A vádbeli időszakban a 38 éves férfi művezetőként, míg társa szivattyútelep kezelőként dolgozott a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság egyik gyulai telephelyén. 2023. március 13-án a művezetőként dolgozó férfi a szivattyútelep kezelőket – így a 44 éves férfit és két társát, akik történetesen a testvérei voltak – arra a feladatra jelölte ki, hogy a telephely egyik raktárból szállítsanak át 4 db 1100 kg tömegű búvárszivattyút az egyik műhely elé. Ennek keretében arra utasította a 44 éves férfit, hogy kezelje a villás targoncát annak ellenére, hogy tudomással bírt róla, ezen munkagép kezelése tekintetében társa nem rendelkezett engedéllyel. Az első két búvárszivattyút rendben átszállították, de a harmadik szállítása során baleset történt.
A búvárszivattyú szállítása során a 44 éves férfi a targoncával bement a raktárhelyiségbe, a búvárszivattyút rögzítés nélkül a targonca villái közé helyezte, megemelte a talajtól, majd a munkagép irányába megbillentve a terhet, hátramenetben szállította ki a raktárból. A targonca kísérése során az egyik szivattyútelep kezelő, a későbbi sértett, kézzel tartotta a búvárszivattyút. A sértettet a munkahelyi feletteseként sem a 38 éves férfi nem utasította, sem a targoncát vezető 44 éves férfi nem hívta fel arra, hogy a munkagéptől és annak rakományától tartson biztonságos távolságot.Miután a targoncát vezető terhelt hátramenetben kiérkezett a targoncával a raktár kapuja előtti betonozott útra, haladás közben szabálytalanul a targoncaoszlopot elkezdte előre dönteni annak érdekében, hogy függőleges helyzetbe billentse, és letegye a talajra a targonca villái között szállított búvárszivattyút, azonban a rögzítés nélkül szállított szivattyú a villáról lebillent. Amikor a sértett odalépett a billenő teherhez, hogy kézzel megtartsa, a búvárszivattyú kábel része a jobb vállánál fogva a földre rántotta. A művezető mentőt hívott, akik beszállították a sértettet a kórházba. A sértett a baleset következtében súlyos, 8 napon túl gyógyuló többszörös csigolyasérüléseket és -töréseket szenvedett, amelyek következtében maradandó fogyatékosság is kialakult nála.
A búvárszivattyú szabályos és biztonságos mozgatását oly módon kellett volna elvégezni, hogy a szivattyút raklapra helyezik, mert a raklaphoz rögzíthető lett volna a teher, másrészt a szivattyú felső részét eldőlés ellen a targonca villarácsához kellett volna rögzíteni. A telep művezetője és a targoncát kezelő terhelt a vonatkozó foglalkozási szabályokat megsértették és ezen szabályszegésekkel okozati összefüggésben következett be a baleset.
Forrás: Békés Vármegyei Főügyészség