Többször lesújtott a törvény a hálapénzek miatt

2022. április 10. 17:33 | behir.hu

Hatvankét hálapénzes ügyben tett feljelentést vagy kezdeményezett nyomozást a paraszolvencia büntethetővé tétele óta eltelt több mint egy esztendő alatt a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ). A belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerv lapunknak küldött tájékoztatásából ugyanakkor kiderült, hogy az egészségügyhöz köthető, feltárt bűncselekményeknek ez mindössze a tíz százaléka volt.

– A paraszolvencia felszámolásának az elsődleges célja, hogy a gyógyulás ne azon múljon, kinek mennyi pénze van – hangsúlyozza az orvosok érdekvédelmi szervezete, amely emellett más fontos szempontokra is felhívja a figyelmet. Így például a csúszópénz megszüntetésével azt is el lehet érni, hogy a várólisták szakmai aspektusait ne írja felül a boríték vastagsága, hogy az orvosoknak érdemes legyen hiányszakmákban is elhelyezkedniük, s hogy a fiatal doktorok nagyobb szerephez jussanak az ellátásban.

Több mint egy évvel azután, hogy a hálapénz nyújtása és elfogadása akár egy év szabadságvesztéssel is sújtható lett, a Figyelő arról kérdezte a témában illetékes Nemzeti Védelmi Szolgálatot, hogy ez idő alatt milyen – nem csak a paraszolvenciával kapcsolatos – jogsértések történtek, hány egészségügyi dolgozóval és pácienssel szemben kellett fellépniük.

Az NVSZ 2014 óta működik közre a korrupcióellenes tevékenységgel összefüggő kormányzati feladatokban, melyek ellátására jött létre a Korrupciómegelőzési Főosztálya. A szolgálattól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a vizsgált időszakban, azaz a 2021 eleje óta eltelt több mint egy esztendő alatt hatvankét esetben tettek feljelentést vagy kezdeményeztek nyomozást különböző, az egészségügy területén feltárt bűncselekmény gyanúja miatt. Ezen ügyek közül hat volt kapcsolatba hozható paraszolvencia adásával vagy elfogadásával, ami jelzi, hogy a védelmi szolgálat tevékenysége korántsem a hálapénzzel összefüggő bűncselekmények üldözésében merül ki.

Az érintett dolgozók a legkülönfélébb munkaköröket töltötték be: volt köztük osztályvezető főorvos és mentőápoló egyaránt.

Az elkövetett cselekmények jogi minősítését tekintve szintén az állapítható meg, hogy igencsak széles a skála: kiskorú veszélyeztetésétől a szexuális kényszerítésen és a foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetésen át egészen a vesztegetésig, illetve annak elfogadásáig számos esettel találkozott a hatóság.

Emellett volt bántalmazási, sőt költségvetési csalási ügye is az NVSZ-nek, a koronavírus-járványhoz köthetően pedig nagyobb számban fordult elő visszaélés védettségi igazolással. Március elején például egy Bács-Kiskun megyei háziorvos letartóztatását rendelte el a Kecskeméti Járásbíróság, mert a gyanú szerint pénzt fogadott el azért, hogy a Covid elleni vakcina beadása nélkül igazolja betegeinek a védettségét az elektronikus egészségügyi szolgáltatási térben.

A rendőrök a doktornő és az asszisztense mellett gyanúsítottként hallgattak ki tíz olyan pácienst is, aki anyagi ellenszolgáltatásért védőoltás nélkül jutott védettségi igazoláshoz. Az NVSZ hangsúlyozta: természetesen minden olyan esetben, amikor a bűncselekményt a betegek vagy a hozzátartozóik követik el, illetve közreműködnek egészségügyi dolgozóhoz kötődő bűncselekményben, ugyancsak megteszik a szükséges intézkedéseket.

 

A hálapénz büntetőjogi definíciója

Aki egészségügyi szolgáltatás nyújtásával összefüggésben egészségügyi dolgozónak, egészségügyben dolgozónak vagy ezekre tekintettel másnak az egészségügyről szóló törvényben meghatározottak szerint jogtalan előnyt ad vagy ígér, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő – rögzíti a büntető törvénykönyv a korrupciós bűncselekmények között.

Forrás: Világgazdaság

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL