Az itt állomásozó vadludak döntő többségét nagy lilikek alkotják, de látni köztük nyári ludakat és néhány tundraludat is. Napközben a tó körüli legeltetett területeken és a Lófogó-ér környékén legelnek, éjszakára viszont bemennek a tóra pihenni, inni, tollászkodni.
Január első napjaiban a hajnali hidegek hatására elkezdett befagyni a tó. Ez azonban nem riasztotta el a vadludakat. A többezres madársereg ugyanis képes arra, hogy jégmentesen tartsa a vízfelület egy jelentős részét. Ezen a néhány hektáros területen a szélső madarak folyamatosan körbe-körbe úsznak, mozgatják a vizet, így az nem fagy be. Nappal ugyanezt a feladatot a vadkacsák veszik át, ők ugyanis éjszaka táplálkoznak.
A vadludak vonulása Magyarországon ezen a télen igen érdekesen alakul. Az elmúlt két évtized során a nálunk állomásozó vadludak száma évről-évre emelkedett. A vonulási csúcs általában november második felére esett, amikor is mintegy 400-500 ezer példány tartózkodott az ország területén. 2024-ben azonban elmaradt a november közepi tetőzés, mindössze 100-130 ezer vadlúd állomásozott az országban.
Kardoskúton is hasonló tendenciát figyelhettünk meg. Az első komolyabb létszámú, 480 példányos csapat csak december közepén érkezett meg (ekkor volt országosan is a nagyobb beáramlás). A december második felében tapasztalt hideg aztán elkezdte lefelé tolni a vadludakat, így Karácsonykor már 2900, január 6-án pedig 4100 példányt számoltunk a Fehér-tó térségében.
A vonulás időbeli eltolódása és létszámbeli csökkenése minden bizonnyal a késő őszi enyhe időjárásnak tudható be. Érdekesség, hogy Kazahsztánban még október végén is láttak olyan jelölt madarat, amely nem indult útnak a déli tájak felé.
Forrás: KMNP