Több mint 8 millió forint halvédelmi bírságot szabott ki a NÉBIH 2017-ben

2017. december 10. 09:06 | behir.hu

2017-ben – a tavalyi évhez képest – a duplájára, 8 millió forintra nőtt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal által, jogszerűtlen horgászat és halászat miatt kiszabott halvédelmi bírságok összege - írja közleményében a NÉBIH. A hatósági pénzbüntetés arányosan emelkedett az Állami Halőri Szolgálat működéséhez köthető tettenérések és feljelentések számával – mondta Zsigmond Richárd, a NÉBIH Földművelésügyi Igazgatóságának vezetője a december 1-jén, Budapesten tartott sajtótájékoztatón.

Magyarországon a természetes vízi halállomány védelme, a piaci és élelmiszer-biztonság fenntarthatósága érdekében 2015. május 1-jétől a NÉBIH működteti az Állami Halőri Szolgálatot (ÁHSZ). Az ÁHSZ a hatályos jogszabályok betartatása céljából állandó jelenlétet és ellenőrzést biztosít az ország halgazdálkodási vízterületein, a halértékesítő és feldolgozó helyeken, valamint a halételt forgalmazó vendéglátó egységekben.

A 10 fős csoport 2015-ben több mint 7 000, 2016-ban csaknem 10 000, míg a 2017-es év eddig eltelt időszakában több mint 15 000 horgászt ellenőrzött. Idén a halőrök 480 esetben tapasztaltak szabálytalanságot, mintegy 80 további esetben lepleztek le orvhalászokat, amely jogellenes tevékenység bűncselekménynek minősül. Ezen kívül számtalanszor szedtek fel illegálisan lerakott halászeszközöket, varsákat, hálókat.

Az állami halászati őrök ez évben is nyomon követték a halak és a haltermékek mozgását a víztől az asztalig, januártól novemberig 307 helyszínen – halboltokban, halárusító helyeken és éttermekben – ellenőrizték a hal alapú élelmiszerek származását. A szakemberek az ellenőrzések 10-15 százalékánál állapítottak meg szabálytalanságot, s csaknem 1 tonna igazolatlan eredetű hal, illetve haltermék megsemmisítését rendelték el.

 

Fotó: www.portal.nebih.gov.hu

 

2017 őszén a Tolna megyei Sió csatorna és a Bács-Kiskun megyei Vajas csatorna térségében a több milliós kárt okozó orvhalászat felszámolására irányult az ÁHSZ tervszerű akciója. A halőrök a Vajas csatorna térségében tíz illegálisan kihelyezett, jelöletlen varsát szedtek fel, melynek tartalmát – csuka, sügér, compó, széles kárász, bodorka, folyami rák – nagyrészt élve tudták visszaengedni a vízbe. A Sió-menti ellenőrzések során négy nagyobb jogsértéssel kapcsolatban intézkedtek, továbbá két illegálisan kihelyezett varsát távolítottak el a halőrök. A leggyakoribb jogsértés ebben a szezonban is a fogási napló vezetésének elmulasztása, a méreten aluli hal megtartása, valamint a darabszám-korlátozás megszegése volt, amely – nagyságrendjétől függően – 6 hónaptól 3 évig terjedő halászattól, horgászattól való eltiltást vonhat maga után. A kiszabott bírság esetenként változó mértékű, 30 ezer forinttól 250 ezer forintig terjed.

 

 

További programok »

Itthon

Gyulán november 16-án lesz lomtalanítás

A házhoz menő lomtalanításról tartott sajtótájékoztatót Görgényi Ernő polgármester és Molnár Csaba a Gyulai Közüzemi NKft. ügyvezetője a gyulai városháza ovális termében. Mint kiderült, a fürdőváros lakosai november 16-án tehetik ki a háztartásokban keletkezett és feleslegessé vált hulladékokat.
15:28
FEL