Térfigyelő buktatta le a feketén foglalkoztatót

2026. március 27. 07:17 | behir.hu

Térfigyelő kamera felvételei alapján buktak le a feketén dolgozók – a NAV öt alkalmazott feketefoglalkoztatását állapította meg. A munkavállalók illegális, bejelentés nélküli foglalkoztatása súlyos jogsértés, amelyért alkalmazottanként akár 2 millió forintos bírságot is kiszabhat a hivatal.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Pest Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságának munkatársai idén fokozottan ellenőrizték a tüzelőanyag-kereskedőket és -forgalmazókat.

 

A NAV adóellenőrei a rendőrséggel közösen egy vállalkozásnál a foglalkoztatás szabályszerűségét vizsgálták. A telephelyen éppen hét alkalmazott dolgozott, azonban közülük csak kettőt jelentettek be szabályszerűen, ötöt pedig bejelentés nélkül foglalkoztattak. A cég kezdetben tagadta a munkaviszonyt, azonban a revizorok figyelmét egy apró részlet sem kerüli el: megnézték a térfigyelő kamera felvételeit, amelyek egyértelműen alátámasztották feltevésüket. Az ellenőrzés végén a vállalkozó elismerte a jogsértést.

 

A bejelentés nélküli foglalkoztatás (feketemunka) súlyos szabálysértés, amely 2024 júliusától még szigorúbb büntetéseket von maga után: jelentős bírság, támogatásoktól való kizárás, sőt, akár üzletbezárás is lehet a következménye. Bár a pénzbírság is komoly szankció, sok vállalkozás számára a feketelistára kerülés a legsúlyosabb következmény.

 

Ha egy munkáltató elmulasztja bejelenteni az alkalmazottját, azzal nemcsak adóelkerülést követ el, hanem komoly hátrányt okoz a munkavállalónak is, aki ezáltal elesik a társadalombiztosítási jogosultságoktól is.

 

A NAV az ellenőrzésekkel nemcsak a költségvetésnek hátrányt okozó feketefoglalkoztatás ellen lép fel, hanem a tisztességes gazdálkodók versenypiaci szerepét is segíti.

 

Forrás: Nemzeti Adó- és Vámhivatal Békés Vármegyei Adó- és Vámigazgatósága

További programok »

Itthon

Parázs hangulat a XI. Szent Iván Éji Vigadalomban – Galériával

Június 20-án, este a békéscsabai Szent István tér felé kanyarodókat nem egy sima, csendes nyári sétatér fogadta. A városháza előtt ugyanis ismét fellobbantak a lángok, és a javából dübörgött a XI. Szent Iván Éji Vigadalom. Remek időjárásban, egy kifejezetten kellemes, vidám hangulatú délután után fordultunk rá az estére, ahol a becslések szerint közel 3000 ember fordult meg a főtéren, hogy együtt ünnepelje a nyári napfordulót és a legrövidebb éjszakát.
2026. június 21. 15:36
FEL