A hantmadár gyakori fészkelő a Körös-Maros Nemzeti Park tájain. Idén azonban az első megfigyelt példány szokatlanul korán, március 5-én tért vissza telelőhelyéről, az afrikai szavannákról.
A hantmadarak általában március második felében, április elején érkeznekmeg hozzánk. Minden bizonnyal az enyhe tél az oka annak, hogy idén már március első hétvégéjén felfedeztünk egy példányt a Körös-Maros Nemzeti Park Cserebökény részterületén. A verébalakúak rendjébe tartozó madárka egy középkori útárok mentén, a frissen fakadó fűben szedegette a rovarokat. A madármegfigyeléseket rögzítő birding.hu adatai szerint az elmúlt tíz év során mindössze egyetlen alkalommal figyeltek meg a mostaninál korábbi időpontban hantmadarat Magyarországon.
Valószínűleg társai is hamarosan megérkeznek, így egyre több helyen láthatjuk majd, ahogyan a hantmadarak karókon, kupacokon, hantokon üldögélve figyelik a környéket. Szeretik a rövidfüvű gyepeket, legelőket és az útszéli, parlagon hagyott területeket, ahol rovarok, pókok, férgek, csigák után kutathatnak.
A hantmadarak évente egy fészekaljat nevelnek, de sikertelenség esetén pótköltésbe kezdenek. A párválasztás időszakában gyönyörködhetünk látványos nászrepülésükben, melyet szép énekkel is kísérnek.
forrás:kmnp.hu