A közleményben kiemelték, hogy az alkalmazással összevethetők az értékpapírszámla-vezető szervezetek által az ügyfélnek, illetve az MNB-nek küldött egyedi értékpapírszámla adatok. Így biztonságosan, anonim módon szűrhetők ki az esetleges eltérések - fűzték hozzá.
Felidézték, hogy az MNB honlapján elérhető ÉSZLA lekérdező felületen eddig csak úgy lehetett ellenőrizni az értékpapírok és pénzeszközök egyenlegét, hogy egy állandó 24 jegyű belépési azonosítót, illetve egy, a számlakivonaton szereplő, havonta változó 12 karakteres jelszót is meg kellett adni. E folyamat válik a letölthető ÉSZLA app révén szeptembertől sokkalta egyszerűbbé - fejtették ki.
Az MNB tájékoztatott arról, hogy a lakossági és vállalati ügyfelek az ÉSZLA lekérdező felületen, illetve szeptembertől az ÉSZLA app-ban az adott hó 10. munkanapjától egy hónapon át tudják ellenőrizni az értékpapírjaik és pénzeszközeik előző hó végi egyenlegét.
Ha valaki eltérést tapasztal a számlavezetőtől kapott kivonaton szereplő adatok és a lekérdező felületen elérhető adatok között, célszerű azonnal panaszt tenni a befektetési szolgáltatónál, és az MNB-nek is jelezni kell az eltérést - hívta fel a figyelmet a jegybank közleményében.
MTI