Sokat spórolhatsz, ha így gyűjtöd az esővizet

2023. május 15. 14:58 | behir.hu

A hét közepéig többször számíthatunk csapadékra, ami a kertbarátoknak jó hír lehet. A természetes forrásból való vízgyűjtés nemcsak hogy a pénztárcánkat kíméli, de egészségesebb és környezetbarátabb megoldás is, az esővízben ugyanis olyan ásványi anyagok vannak, amik abszolút a kert javára válnak.

Az esővíz előnyei

Az esővíz legelső pozitív tulajdonsága, ami általában az eszünkbe jut, hogy ingyen van. Kis fáradtsággal sok pénzt spórolhatunk, ha nem a vezetékes vizet használjuk. Bár az esővíz nem helyettesíti a háztartásban felhasznált összes vizet, mert például fogyasztásra, főzésre nem alkalmas, de a kert öntözésére, WC öblítésre, esetleg mosásra kiváló, és már ezen alternatívák használata is meglátszik a hó végi vízszámlánkon! Mivel az esővíz környezetvédelmi szempontból is optimális, és további előnye, hogy nem olyan kemény, mint a vezetékes vagy a fúrt kutakból származó víz. Nem rontja a talaj minőségét és megkíméli a növényeket a vízkőtől.

Az esővíz hasznosítása sokrétegű lehet, de főleg azon múlik, hogy használunk-e szűrőket, tisztítóberendezéseket a gyűjtés során. Ha nem tudjuk megszűrni a vizet, akkor kizárólag kerti öntözéshez használjuk. Az esővízben található szerves és szervetlen anyagok a talajt nem károsítják, de más típusú felhasználást már lehetetlenné teszik. Ha meg tudjuk szűrni a vizet, akkor az alkalmas lesz WC öblítéshez, az autó lemosásához is, és egyéb kerti tisztítási munkákhoz. A megtisztított esővíz ruhák mosására is alkalmas, hiszen friss és jóillatú lesz tőle a textilanyag.

Az okos kertészek most előre gondolkodnak

Az esővíz összegyűjtése és tárolása már csak azért is fontos gyakorlat mert egy kiváló módja az újrahasznosításnak. Ahelyett, hogy hagynánk, hogy a víz elfolyjon, és felszívódjon a talajba, vagy egyszerűen csak tócsákat képezzen az udvarunkon, ezzel a módszerrel felhasználhatjuk a szárazabb napokon, akár öntözővízként is. Ez az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy otthon vizet takarítsunk meg, miközben csökkentjük a számláinkat. Akár egyedi tervezésű rendszert, akár egyszerű esőhordós gyűjtési módszert választunk, az esővíz begyűjtése okos és fenntartható választás.

A szakemberek szerint az esővízgyűjtés egyre fontosabb lehet, hiszen ahogy az éghajlati válság hatásai felgyorsulnak, úgy egyre több régióban tapasztalhatunk aszályosabb időszakokat, hónapokat. Ez a módszer pedig segít az öntözéses munkákban, nem csak a kertekben, de a földeken is. Ráadásul kevesen tudják, de bár mindenféle modern esővízgyűjtő rendszer létezik, az eső összegyűjtése ősi gyakorlat. Az antropológusok úgy vélik, hogy a víz begyűjtése és tárolása kéz a kézben járt a mezőgazdaság fejlődésével, különösen a szárazabb környezetben. Az esővíz tárolására szolgáló ciszternákat már a neolitikumban is találták a közösségekben, és Kr.e. 2500-ra már a mai Izrael területén és a görög Kréta szigetén, később a Római Birodalomban, Isztambulban, sőt Velencében is megtalálhatóak voltak.

Fotó: behir.hu/Such Tamás

Akár egy óra alatt is összedobhatjuk a gyűjtőnket

Az esővízgyűjtő hordókba a tetőről vagy a csatornából leereszkedő lefolyó segítségével kerül a csapadék, amit egy kivezetőn keresztül juttatnak a hordóba. A vizet szűrni is lehet, így a hulladékok nem landolnak majd benne. Az így összegyűjtött esőt öntözéshez, különféle kerti munkákhoz kiválóan lehet használni, az egyik leghatékonyabb módja az otthoni vízmegtakarításnak. 

 

Így kell csinálni

Jelöljük ki a helyet, ahova szeretnénk telepíteni a hordót, lehetőleg az ereszcsatorna alá. Ezután tegyük a hordót egy sima felületre. Fordítsuk az oldalára a hordót, fúrjunk egy lyukat az alja felé. Ez lesz az a rész, ahol a vizet eltávolíthatjuk belőle. Ennek a lyuknak kicsit kisebbnek kell lennie, mint annak, ami a csaphoz szükséges.

Adjuk a fém és gumi alátéteket a csaphoz.

A vízálló tömítőanyagot applikáljuk a gumi alátét köré. Helyezzük a lyukba és tartsuk is ott 20 másodpercig.

Nyúljunk a hordóba és tegyünk egy gumi és fém alátétet a csap másik végéhez (van, aki tömlőbilincset használ). Ez biztosítja a csap rögzítését.

Vágjunk egy bemeneti nyílást a hordó tetejére: itt fut majd az elvezető, úgyhogy a lyuknak elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy illeszkedjen. A vágáshoz fűrészt vagy kést használhatunk.

Fúrjunk ki két kivezető lyukat a hordó oldalán, a teteje felé. Ha a hordó majd feltelik, ezek a lyukak kivezetik a felesleges vizet és felszabadítják a nyomás alól.

Vágjunk elegendő mennyiséget a kertészeti szövetből, hogy megfelelően fedje a hordót. Ez fogja megvédeni a tartalmát a szúnyogoktól, levelektől és hulladékoktól.

Nyissuk fel a tetejét és helyezzük a levágott anyagot a nyitott hordóra. Ezután csukjuk le a fedelet.

Miután az elvezetőt megfelelő méretűre vágtuk, belerakhatjuk a hordóba.

Helyezzük a csatlakozó csövet a hordóba.

forrás: Hello Vidék

További programok »

FEL