Több mint 30 éve tanít és a világ legszebb hivatásának tartja a tanári pályát Kopeczky Péter. A testnevelő tanár jelenleg egy pécsi gimnáziumban tanít. Azt mondja nagyon várja már a hétfőn érkező megemelt fizetését.
„Ez a megbecsülésnek az egyik fajtája. Azt gondolom, hogy vártuk már ezt, meg is érdemeltük régóta. És hát a megvalósulás előtt állunk, mert egyelőre láttuk a fizetési papírokat, hogy mennyi lesz a megemelkedett bér. Ez ígéretes és nagyon várom a hétfői számlámat” – fogalmazott Kopeczky Péter.
A béremelés mintegy 140 ezer köznevelésben dolgozó tanárt és óvónőt érint. Közülük 80 ezren állami fenntartású iskolában dolgoznak. Sokan egyébként már pénteken megkapták az emelt fizetést.
„A mostani emelés egy komoly lépés a tanárok és óvónők anyagi elismerésének további erősítése felé” – mondta a Mandinernek a Klebelsberg Központ elnöke.
Hajnal Gabriella emlékeztetett: „a pályakezdők legkisebb bére gyakornokként mostantól bruttó 528 800 forint. Az I. kategóriában legkevesebb 538 ezer, a II. fokozatban 555 ezer forintot kereshetnek a tanárok és az óvónők, míg a mestertanárok fizetése 630 ezer forintról indul, a kutatótanárok bérének alsó határa pedig 750 ezer forint.”
Ráadásul egyetemi diploma esetén plusz két százalék, a kormány által meghatározott hiányterületeken tanítók esetében pedig még további négy százalék a többlet. A Klebersberg Központ elnöke azt is mondta: „2016-hoz képest már most triplázásról beszélhetünk! Abban az évben 177 ezer volt a kezdő kereset, ebből lett idén csaknem 529 ezer forint.”
„Az államkincstár fogja ellenőrizni, hogy minden tanár és óvónő megkapja-e a béremelést a fenntartóktól” – ismertette az M1-en Rétvári Bence államtitkár. Kiemelte: a költségvetésben 340 milliárd forintos béremelési alapot hoztak létre, amiben egy cent uniós támogatás sincs.
„Közel háromezer fenntartó van, akinek most a béremelés kapcsán feladata van. De fontos, hogy mindenki ezt a bértömeget, amit többletként kap, ezt a tanár-béremelésre fordítsa. Nem lehet ebben semmiféle trükk, nem lehet semmiféle bűvészkedés, ezt egytől egyig, az első forinttól az utolsóig mind a tanároknak, mind az óvodában dolgozóknak, mind az iskolákban dolgozóknak oda kell adni” – szögezte le az államtitkár.
Rétvári Bence hangsúlyozta: az idei több mint 30 százalékos béremelést jövőre 21 százalékos emelés követi. 2023-ban és 2022-ben 10-10 százalékos fizetésemelést kaptak a tanárok. Így 4 év alatt összesen több mint 93 százalékos béremelést hajt végre a kormány. Hozzátette: már korábban is elindulhatott volna ez a béremelési program, ha a magyar baloldal és a szakszervezetek nem akadályozták volna ezt Brüsszelben.
Forrás: hirado.hu