Ragadós száj- és körömfájás: a veszély még nem múlt el

2025. április 17. 08:18 | behir.hu

A ragadós száj- és körömfájással érintett négy állattartó telepen befejeződött az állatállomány felszámolása, ám ezzel a veszély még nem múlt el - mondta az országos főállatorvos szerdán.

A védekezés folytatódik, az állattartók, a hatóság és minden szereplő fokozott elővigyázatosságára, a járványmegelőző előírások szigorú betartására van szükség a betegség újabb felbukkanásának megelőzése érdekében.

A járványt sikerült lokalizálni, de a lappangási időt figyelembe véve csak két hét után lehet "kicsit nyugodtabban kijelenteni", hogy a terjedést sikerült megállítani, és három hónapra van szükség ahhoz, hogy az Állategészségügyi Világszervezetnél újra el lehessen ismertetni Magyarország mentességét.

Az elsődleges feladat most a terjedés megelőzése, ezt célozzák azok a vizsgálatok is, melyeket országszerte végeznek az állategészségügyi szakemberek az állattartó telepeken és a vadállományban. Eddig 1200 telepről és 750-nél több vadból vett mintát ellenőriztek, valamennyi negatív eredményt adott – közölte.

A betegség megállításában a gyors cselekvés kiemelt jelentőségű: fontos minden állattartónak átéreznie, hogy akár egyetlen állat megbetegedése is nemzeti szintű következményekkel járhat.

A főállatorvos szerint a vírus 50 év utáni felbukkanása Magyarországon indokolta a járványügyi nyomozás elrendelését, mely jelenleg is tart.

Eddig annyi bizonyos, hogy az év elején, Németországban tapasztalt és a magyarországi, valamint szlovákiai megbetegedések között nincs járványügyi kapcsolat.

A hazai korlátozásokról elmondta: továbbra is országszerte tilos a betegségre fogékony állatokat bemutató rendezvényt és vásárt tartani, emellett a járvánnyal érintett térségekre export- és importtilalom érvényes.

Forrás: MTI

További programok »

Itthon

Parázs hangulat a XI. Szent Iván Éji Vigadalomban – Galériával

Június 20-án, este a békéscsabai Szent István tér felé kanyarodókat nem egy sima, csendes nyári sétatér fogadta. A városháza előtt ugyanis ismét fellobbantak a lángok, és a javából dübörgött a XI. Szent Iván Éji Vigadalom. Remek időjárásban, egy kifejezetten kellemes, vidám hangulatú délután után fordultunk rá az estére, ahol a becslések szerint közel 3000 ember fordult meg a főtéren, hogy együtt ünnepelje a nyári napfordulót és a legrövidebb éjszakát.
2026. június 21. 15:36
FEL