A Texasi Egyetem a Nature magazinban mutatott be egy olyan enzimet, amely évek helyett hetek vagy 24 óra alatt lebontja a polietilén-tereftalátot, más néven PET-et.
– Az ún. FAST-Petáz enzimet a műanyagevő baktériumokban előforduló természetes PET-lebontó petáz enzim átdolgozásával állították elő. Az újratervezés során öt ponton módosították, amitől aktívabb, stabilabb és ellenállóbb lett (ezeket a tulajdonságait a FAST betűszóban rejtették el: funkcionális, aktív, stabil és toleráns) – taglalja a cikk.
A tesztek során 51 különböző PET-tárolóeszközt és vizespalackot bontottak le a FAST-Petáz segítségével. Az enzim az elé kerülő tárgyakat 50 Celsius-fok alatt gond nélkül lebontotta. Miután az enzim a műanyag hosszú molekulaláncait depolimerizálta, vagyis alkotóegységekre szedte, ezeket repolimerizálták és újból műanyaggá alakították.
– Ha a környezet megtisztításában gondolkodunk, olyan enzim kell, amely a környezetben megszokott hőmérsékleten működőképes, és ez az, amiben nagy előnyünk van – nyilatkozta Hal Alper kémikus, aki szerint a felfedezés segítségével a nagyvállalatok saját maguk is újrahasznosíthatják az általuk használt műanyagokat.
Forrás: Science Alert