Széchenyi 1825-ben tett felajánlásához többen csatlakoztak, így az 1827. évi XI. törvénycikk elfogadásakor az alaptőke 250 ezer forintra rúgott. Székhelye Pest lett, a társaság nevét 1840-ben változtatták Magyar Tudományos Akadémiára, sokáig székház nélkül létezett, végül 1860-ban meghívásos tervpályázatot írtak ki. Az akadémia építési bizottsága azonban nem volt elégedett a beérkezett művekkel, így végül a német Friedrich August Stülert kérték fel, akinek tervei alapján elkészült neoreneszánsz stílusú szellemi bázist 1865. december 11-én avatták fel
Barabás Miklós festménye 1848-ban
Az intézményt 1949-ben szovjet mintára átszervezték, tagságát politikai szempontok alapján „megrostálták", az akkor kizárt tudósokat a közgyűlés 1989-ben rehabilitálta. Az MTA minisztériumi szempontból minden tudományos kutatás központjává vált. Az 1990-es évektől ismét az akadémiai választott testületek és az elnök irányítják a munkát, a kutatóintézeteknek nagyobb önállóságuk lett, és a tudományos minősítések új rendszerében az egyetemek több jogot és lehetőséget kaptak.
Az MTA önkormányzati elven alapuló tudományos köztestület, amelynek fő feladata a tudomány művelése, a tudományos eredmények terjesztése, a kutatások támogatása, a magyar tudomány képviselete Magyarországon és külföldön. Az MTA-nak napjainkban 11 tudományos osztálya működik. 2019-ben az Országgyűlés átalakította az MTA kutatóintézeti hálózatát, amelynek működtetése az elfogadott törvénymódosítások nyomán az újonnan létrejövő Eötvös Loránd Kutatási Hálózathoz (ELKH) került át, amelynek önálló költségvetése van, és nem tartozik a kormány irányítása vagy felügyelete alá.
Fotó: Csörföly Dániel
A tudomány világévében, 1999-ben Budapesten rendezték meg a tudományos világkonferenciát, amelyen a magyarok kezdeményezték a tudomány világnapjának megtartását. A tudomány világnapja a békéért és a fejlődésért elnevezésű világnapot első alkalommal 2002. november 10-én tartották meg.
A magyar tudomány ünnepének országos és határokon túli programsorozata a tudományos gondolkodás és az új kutatási eredmények megismertetésének legnagyobb és legrangosabb fóruma. A rendezvénysorozat célja, hogy hitelesen mutassa be a legújabb tudományos eredményeket, és a fiatalabb generációk figyelmét is felkeltse a tudományos életpálya iránt. November 3. és 30. között ebben az évben is számos ismeretterjesztő előadással várják a közönséget a szervezők. Az idei rendezvénysorozat Pécsett indul november 4-én, amit élőben követhet a közönség az MTA Youtube csatornáján.
Forrás: MTA, magyarhirlap.hu