Néhány készség, amit fejlesztenek a videójátékok

2021. szeptember 18. 06:21 | behir.hu

A videójátékoknak pozitív hatásai is vannak, de csak akkor, ha mértékkel, a korosztálynak megfelelő számítógépes játékokkal játszunk.

A digitális világban minden serdülő és tinédzser megtalálja a magának való szórakozási lehetőséget. Ilyen például a videójáték, amit sokan az agresszivitással, az elszigetelődéssel és a függőséggel hoznak kapcsolatba, ugyanakkor a lehetséges negatív hatások mellett  kevesebb szó esik a videójátékok pozitívumairól és készségfejlesztő hatásukról.

A videójátékok is különböző műfajokba sorolhatóak, vannak ügyességi, stratégiai jellegű játékok is, amelyek számos készséget fejleszthetnek. Egy versenyautós pályán például meg kell tanulni, hogy ne sodródjon le a kocsi a pályáról, ezt pedig sok gyakorlással lehet elérni, ezáltal egyre jobban fejlődik a koordinációs képesség, azaz a kéz-szem koordinációja. A játék ugyanakkor megkívánja a gyors reakcióidőt, ezáltal javítja az aktív figyelmet és a koncentrációt.

A stratégiai és ügyességi játékoknál elengedhetetlen a gyors döntéshozatal, a pozíciók, helyzetek elemzése, a következő lépés megtervezése. A gyerek pedig megtanul előre gondolkodni, és fejben megtervezi az adott lépéseket, esetleg menet közben változtat a stratégián, amennyiben le szeretné győzni a virtuális játszótársát.

Természetesen nem egészséges a reggeltől estig tartó videójátékozás, hiszen a számítógép előtt töltött időnek negatívumai is lehetnek hosszabb távon, mint például a hát- és szemfájás, a mozgásszegény tevékenységből adódóan az elhízás vagy az időérzék elvesztése.  

A szakemberek megállapították, hogy azoknál a 7-11 éves gyerekeknél alakultak ki szociális és viselkedési problémák, akiknél a számítógépen való játszás meghaladta a heti kilenc órát, azaz a napi egy óra játékot, hétvégén pedig a két órát. Dr. Jesus Puyol szakértő 2400 gyermek szüleit kérte meg arra, hogy számoljanak be a gyerekek számítógépes játszási szokásaikról. Minden korosztályban átlagosan heti négy órát töltöttek számítógépes játékkal, a fiúk hetente közel két órával többet játszottak, mint a lányok. A vizsgálatok továbbá azt is kimutatták, hogy kisebb motoros javulás volt tapasztalható azoknál a gyerekeknél, akik csupán heti két-három órát játszottak.

Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia szerint a hat évnél idősebb gyermekek esetében legfeljebb 60 perc engedélyezett naponta, ugyanakkor jó, ha néhány nap videójátékmentesen telik. A hat évnél fiatalabb gyerekeknél napi fél óra a maximum felső határ.

Forrás: Femina.hu

 

További programok »

FEL