Napjaink egyik legnagyobb problémája a környezetszennyezés, azon belül is a hulladékkezelés. A fogyasztói társadalomra jellemző a pazarlás, a mindennapi élethez nem feltétlenül szükséges tárgyak felhalmozása, valamint az is, hogy a fogyasztási cikkek rövid időn belül szemétként végzik. A megunt termékeket az emberek lecserélik, az elromlottakat javíttatás helyett kidobják, helyette újat vásárolnak.
Persze ez nem is csoda, hiszen a legtöbb körülmény ezt az eljárást támogatja: a szervizelés sok esetben drágább, mint az új eszköz beszerzése, és a reklámok is arra buzdítanak, hogy mindenből a legmodernebb egyben a legjobb is. Ennek ellenére a bolygó védelmének érdekében kulcsfontosságú lenne arra törekedni, hogy minél kevesebb szemetet termeljenek a háztartások.
Mellbevágó adat, hogy 2018-ban az Európai Unióban egyetlen lakosra vetítve 5,2 tonna hulladék keletkezett. A legcélravezetőbb persze a vásárlás visszaszorítása, illetve tudatosabbá tétele lenne. Ma már itthon is számos csomagolásmentes bolt létezik, amelyek jócskán segíthetnek a komoly problémát jelentő műanyagszemét csökkentésében, illetve a szelektív hulladékgyűjtés is elérhető, amely ideális esetben az újrahasznosítás révén visszakapcsolja a kidobásra ítélt termékeket a gazdasági körforgásba.
Bizonyos dolgokat pedig ahelyett, hogy a szemetesbe tenne, ön is kreatívan újrahasznosíthat az otthonában - ehhez ad ötleteket az alábbi összeállítás.
A gumikesztyű új élete
Ha használs otthon a takarításhoz gumikesztyűt, biztosan tudja, hogy ezeket idővel cserélni kell, mert itt-ott kilyukadhatnak. Egyszerű, ám annál praktikusabb újrahasznosítási trükk, ha kidobás helyett felszabdalja a kesztyűket, méghozzá úgy, hogy kisebb csíkokra vágja őket.
Palackból madáretető
A dobozos üdítőitalok, ásványvizek helyett a legjobb, ha mindig magadnál tartod a kulacsod, amit bármikor újratölthetsz, ha megszomjaznál. Ám ha mégis bekerült egy PET-palack a háztartásodba, miután kiürült, használd fel kreatívan! Télvíz idején például szuper madáretető készülhet belőle, méghozzá villámgyorsan. A flakonon túl spárgára és ollóra vagy késre van mindössze szükség.
Konzervdobozból virágkaspó
A kiürült és elmosott konzervdobozok sokféleképpen születhetnek újjá, kicsit kicsinosítva készülhet belőlük például apró kacatoknak tároló, ceruzatartó és növénykaspó is. Az éles szélükkel vigyázni kell, érdemes lecsiszolni, mielőtt tovább dolgozna velük.
A legegyszerűbb, ha akrilfestékkel két rétegben átfesti a dobozt, majd színtelen lakkal átkeni, hogy tartós legyen a díszítés. Még a lakkréteg alatt, az akrilfesték megszáradása után különböző mintákat is festhet, mondjuk a képen látható vidám, színes pöttyöket. Szalagokkal, gombokkal tovább dekorálhatja, ezeket egy erősebb ragasztóval tudja rögzíteni.
Pólóból bevásárlószatyor
Az egyik legkönnyebben kivitelezhető változtatás, amit a természet érdekében megtehet, ha a bevásárlásokra előre készül táskával, szatyorral, amibe elcsomagolhatja a termékeket. Így nem kell újabb és újabb nejlon-, illetve papírzacskókat vennie. Textil bevásárlótáskát kinőtt, kinyúlt, elhasználódott, már nem elajándékozható pólóból is varázsolhat. A varrás nélküli változathoz csak maga a ruhadarab és egy olló kell.
Forrás: femina.hu