Ne adjunk esélyt a kullancsoknak

2018. április 3. 18:46 | behir.hu

Kullancsokkal bárhol találkozhatunk; városi parkban, erdei kiránduláskor, de játszótéren vagy a sportpályán is. 60 százalékunkat már csípte meg kullancs, de szerencsére a többség - közel 80 százalék - tisztában van azzal, mi ilyenkor a teendő. A Lyme kór ellen nincs védőoltás, de biztosítás igen - foglalta össze a Genertel második éve végzett, közel 1000 fős felmérésében.

 

 

Súlyos betegségeket terjeszt

A kullancs agyvelő- és agyhártyagyulladást (kullancsencephalitis), illetve Lyme-kórt terjeszt, mindkettő súlyos betegség. A Genertel második éve végez felmérés 1000 fő megkérdezésével, amely során arra kíváncsiak, mennyire vagyunk tudatosak, ha kullancsveszélybe kerülünk, tudjuk-e mi ilyenkor a tennivalónk és mit teszünk meg annak érdekében, hogy elkerüljük a bajt.

Az előző évhez hasonlóan a  Genertel által megkérdezett 1000 fő 60 százaléka válaszolta azt idén is, hogy volt már kullancscsípése és több mint 80 százalék tudta helyesen a kullancs által terjesztett, fent említett két betegséget.

 

 

A védekezés lehetőségei

Védőoltással védekezhetünk az agyvelő és az agyhártyagyulladás ellen, de a Lyme-kór sajnos nem előzhető meg, csak úgy, ha elkerüljük magát a kullancscsípést. Ezért is kiemelten fontos, hogy tudjuk, milyen helyeken fordul elő leginkább kullancs. Ilyen az erdő, magas páratartalmú környezet, dús aljnövényzetben, de városi parkokban, kertes házak udvarán, sportpályákon előfordulhatnak, így már nemcsak a természetben járók, lehetnek veszélyben, hanem mindenki, aki „kullancsfertőzött” területen tartózkodik. 

 

Az országon belül leginkább Észak-Magyarország, Nyugat-Magyarország, a Duna-menti térségek és a Balatoni régió számít nagy kockázatú területnek, míg a fertőzött megyék: Zala, Somogy, Vas, Heves, Borsod és Nógrád megye (forrás: kullancsveszely.hu)

 

 

Ha mégis megcsípett minket, ügyeljünk arra, hogy helyesen távolítsuk el a kullancsot; kizárólag hegyes orrú csipesszel és semmiképpen se próbálkozzunk krémekkel vagy gyufával! A Genertel felmérésben szereplők 73 százaléka helyesen válaszolta meg az erre vonatkozó kérdést.

 

 

Biztosítást is köthetünk

Sőt! A megkérdezettek majdnem fele tudja, hogy miután kihúztuk a kullancsot egy csipesszel, érdemes a vérszívót ellenőrzésre beküldjük a patikákban kapható kullancsbeküldő készletek segítségével, hogy biztosak legyünk abban, nem fertőződtünk meg.

Ha mégis megtörténik a baj és bárhol a világon megcsíp minket egy kullancs, jól jön, ha kötöttünk ingyenes kullancsveszély biztosítást a Genertelnél, amely abban az esetben térít, ha a két leggyakoribb kullancs által okozott fertőzésben betegedtünk meg. A biztosítás kiterjed a velünk egy háztartásban élő felnőttekre és gyerekekre is. A maximálisan kifizethető biztosítási összeg Lyme kór, agyburok és/vagy agyvelőgyulladás esetén 20.000. Amennyiben ugyanezen betegségek következtében haláleset következik be, a biztosítási összeg 1.000.000 forint.

 

 

Hogyan védekezzünk a kullancsok ellen a biztosításon kívül?

- Védőoltással
- Zárt, szellős ruházattal, lehetőleg kerüljük a sötét színeket, mert azokon nehezebben vesszük észre a kullancsot.
- Ugyanígy, inkább zárt, de szellős cipő javasolt.
- Kullancsriasztó szerek használatával
- Sűrű aljnövényzetű, bozótos helyek elkerülésével.

 

forrás: tozsdeforum.hu

További programok »

FEL