A szervezet tájékoztatása szerint a rendezvénysorozat része lesz a KEF ünnepi közgyűlése, valamint – a XVI. Orosházi Hagyományok–Ízek Versenye részeként – a Kárpát-medencei pálinka- és párlat-, valamint szörp-, lekvárés szárazkolbász versenyek.
A gazdakör több mint 15 éve hirdeti meg az Orosházi Hagyományok–Ízek Versenye részeként a megmérettetéseket, melyeket most a jeles alkalomhoz kapcsolódóan megújítanak és nemzetközivé tesznek. Az idei verseny a Kárpát-medence gazdálkodói által készített párlatok, pálinkák, száraz kolbászok, szörpök és lekvárok reprezentatív eseménye lesz, hiszen a szervezők határon innen és túlról is kaptak nevezéseket.
"Szándékunk szerint az esemény jó alkalom arra is, hogy a Kárpát-medencei gazdákra, a történelmi Magyarország területén élőkre és az ott előállított értékekre egy esemény keretében hívjuk fel a társadalom figyelmét, a vidéken élő embereknek kapcsolódási pontokat kínáljunk, értékteremtő közösségeik számára versenyt hirdessünk, amellyel munkájukra ráirányítjuk a figyelmet" – írták szerkesztőségünknek a szervezők.
Az ünnepségsorozat június 15-én 15 órától indul: a vendégek választják ki (társadalmi zsűriként) az előző héten a szakértői alapbírálaton arany minősítést szerzett párlatok közül a – fogyasztói szempontok alapján is – legjobb és kategóriagyőztes tételeket. Az ünnepségsorozat második napján a fennállásának 10. évfordulóját ünneplő KEF tartja ünnepi közgyűlését az Alföld Gyöngye Hotel konferenciatermében. A KEF mint kezdeményezés 2013-ban éppen Orosházáról indult, és a kerek évforduló alkalmából ismételten az üveg fővárosa láthatja vendégül a hazai és a határon túli magyar gazdatársadalmat képviselő szervezeteket. Az ülésen a visszatekintésen túl a szakemberek az elkövetkező tíz év céljait és feladatait vitatják meg a történelmi Magyarország területén élő gazdatársainkkal.
A szombati napot közös imával kezdik az orosházi evangélikus templomban, Zán Fábián Sándor kárpátaljai református püspök részvételével. A XVI. Orosházi Hagyományok–Ízek Verseny ünnepélyes megnyitóját ezt követően az Árpád Kertben tartják. A rendezvényen adják át a meghirdetett termékversenyek díjai, a Petőfi Kulturális Központban.
Az épület előtti téren és az Árpád Kertben a Kárpát-medencei kézműves hagyományokat mutatják be, közel ötven kiállító részvételével. A szabadtéri eseményeket színpadi programok, térzene és utcazene színesíti.