Az Európai Unió munkavállalóinak 18 százaléka van kitéve veszélyes anyagoknak, hazánkban az arányuk még magasabb, 22 százalék, ráadásul ezekkel az anyagokkal a munkaidő legalább negyedében érintkeznek – hangsúlyozta tegnap Marczinkó Zoltán, a Pénzügyminisztérium munkaerőpiacért és vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára. Kiemelte: egyetlen ágazat sem mentes a veszélyes, rákkeltő, mutagén anyagoktól, a helyes gyakorlat alkalmazásával azonban megelőzhetők a munkahelyi megbetegedések.
A munkavédelemre fordított befektetések megtérülnek, hozzájárulnak a vállalkozások versenyképességéhez. Az Európai Unió Munkavédelmi Ügynökségének (EU-OSHA) a veszélyes anyagok helyes munkahelyi kezeléséről szóló kétéves kampánya – amelyhez Magyarország is csatlakozott – elősegítheti a rosszindulatú, daganatos megbetegedések és halálozások jelentős csökkenését.
A helyettes államtitkár szerint a követendő, jó gyakorlatokat, pozitív példákat szeretné a középpontba állítani az EU-OSHA nemzeti fókuszpontja által kiírt Helyes gyakorlat díj pályázattal is, amelyre december 15-ig jelentkezhetnek a száz fő alatti és külön kategóriában a 100 fő feletti vállalkozások.
A munkavédelmi hatóság 2017-ben több mint húszezer ellenőrzést végzett a vállalati telephelyeken, 7200-szor intézkedett, amelyek kapcsán felhívta figyelmet a helyes gyakorlat betartásának szükségességére. A helyettes államtitkár hozzátette: a cél, hogy egyre több cég teljesítse a munkavédelmi szabályokat, hiszen ezzel tehetik a legtöbbet a dolgozóik egészségének védelme érdekében.
Forrás: Magyar Idők