A mostani kilátások szerint októberben 18-19 százalékra gyorsulhat az infláció – kommentálta a Központi Statisztikai Hivatal inflációs adatait Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője, aki a többi elemzőhöz hasonlóan meglepetésként értékelte a júliusi árindexet.
A szakember kiemelte, hogy az inflációt az élelmiszerek, ezen belül a feldolgozott termékek ára húzta fel. Az édesipari lisztes termékek ára például 21,3 százalékkal nőtt júniushoz képest, a pékáruk pedig majdnem 10 százalékkal drágultak. A jövedékiadó-emelés is nyomot hagyott a júliusi adatokon. Kiemelkedő drágulás volt még a postai szolgáltatásoknál, valamint a távolsági utazásoknál, ezeknek az ára részben a magas üzemanyagárak és a légiforgalmi különadó miatt emelkedett – tette hozzá.
Németh Dávid szerint aggasztóan alakul a változékony energia- és élelmiszerárak, valamint a hatósági árak nélkül számolt maginfláció, amely a júniusi 13,8 százalékról 16,7 emelkedett júliusra. Ez az árnyomás fokozódására utal.
Továbbá inflációs hatása lehet a kata szigorításának és annak, hogy a cégek már nem tankolhatnak kedvezményes áron üzemanyagot, de drágulás várható a mezőgazdasági termékeknél is.
Az elemző szerint leghamarabb a jövő év első negyedében várható lassulás, úgy látszik, hogy csak 2023 augusztusában kerülhet az egy számjegyű tartományba az infláció.