Munkájukról, terveikről kérdeztük Békéscsaba új tanácsnokait

2019. december 8. 13:24 | behir.hu

A november 19-én megtartott soron kívüli közgyűlésen választották meg Békéscsaba új tanácsnokait, dr. Juhász István (Hajrá Békéscsaba Egyesület), valamint Opauszki Zoltánt és Paláncz Györgyöt (Fidesz-KDNP). A tanácsnokok már javában dolgoznak, megkérdeztük, milyen út vezetett a kinevezésükig, és milyen tervekkel láttak munkához.

 
Dr. Juhász István, civil ügyekért felelős tanácsnok

 

– Milyen út vezetett a tanácsnoki tisztségig?

Dr. Juhász István

– A Közgében érettségiztem, majd a Békés Megyei Illetékhivatalnál helyezkedtem el. A Szegedi Állam- és Jogtudományi Egyetemen levelező tagozaton szereztem diplomát. A közigazgatástól elbúcsúzva a Békés Megyei Ügyvédi Kamara tagja lettem. A szakvizsga megszerzése után Mezőberényben lettem ügyvéd, majd a praxist Békéscsabán folytattam. „Tanítómestereim” polgári joggal foglalkoztak, így magától adódott, hogy én is ezt a jogterületet vettem pártfogásba. Városunk társadalmi és közélete iránt mindig aktív érdeklődést mutattam. Most nyílik először lehetőségem arra, hogy közösségi ügyeink intézésébe személyesen is bekapcsolódhassak.

– Mivel foglalkozik jelenleg?

– 33 éve vagyok ügyvéd, több, mint 20 éve a Juhász Társas Ügyvédi Iroda keretein belül dolgozom társammal és házastársammal dr. Tóth Enikő ügyvéddel. A kollégák már fiatalon (1992) a Békés Megyei Ügyvédi Kamara elnökének választottak, mely tisztséget 18 éven keresztül megszakítás nélkül töltöttem be. Az ügyvédi közéletben ma is aktívan részt veszek.

– Milyen kapcsolódási pontok vannak az ön által felügyelt területtel?

– Mint említettem, a polgári jog területén dolgozom. Munkám végzése során számos társadalmi szervezet (civil szervezet) alapításában, működésének segítésében vettem részt. Jól ismerem a civil szervezetek alapításával, működésével kapcsolatos kérdéseket. A Hajrá Békéscsaba Egyesület képviselőjeként polgármester úr ezért javasolt e „testhezálló feladat” ellátására.

– Milyen tervekkel kezdte tanácsnoki munkáját?

– Szeretném elérni azt, hogy a város polgárainak széles körét érintő döntések előkészítésébe a civil szervezetek még inkább bekapcsolódhassanak. E szervezetek a társadalom szerkezetében egyre inkább növekvő szerepet vállalnak és kapnak, az általuk képviselt közösségi érdeket pártállástól függetlenül jelenítik meg, ezért a helyi ügyek intézésében és megoldásában is aktív szerepet kell, hogy kapjanak. Az önkormányzat önként vállalt feladatainak ellátását számos esetben civil szervezetekkel kötött megállapodás, e szervezetek közreműködése és támogatása mellett végzi (például közművelődési, sport, turisztikai, polgárőr tevékenység). E feladatok ellátásához a civilekkel partnerségi viszony kialakítása szükséges.

 

Opauszki Zoltán és Paláncz György

Opauszki Zoltán és Paláncz György

 

Opauszki Zoltán: Környezetvédelmi és turisztikai ügyekért felelős tanácsnok

 

– Milyen út vezetett a tanácsnoki tisztségig? Mivel foglalkozik?

– 25 éven keresztül a Békés Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnál dolgoztam különféle beosztásokban. 2006-tól nyolc évig Vantara Gyula polgármester úr kabinetjét vezettem. Az előző önkormányzati ciklusban fejlesztési tanácsadóként dolgoztam a városházán, emellett 2015-től a Békéscsabai Médiacentrum Kft. ügyvezetőjeként tevékenykedtem ez év szeptemberéig. Az októberi önkormányzati választáson a Fidesz-KDNP színeiben választottak meg a jaminai polgárok képviselőjükké. Képviselői munkámat a városüzemeltetési, fejlesztési és környezetvédelmi, valamint a pénzügyi, gazdasági és tulajdonosi bizottság tagjaként végzem, emellett a képviselőtestület környezetvédelmi és turisztikai ügyekért felelős tanácsnoknak is megválasztott. Kiegészül a Csabagyöngye Kulturális Központ feladatköre az önkormányzati turisztikai igazgatási feladatokkal, és ezen feladat megvalósítása céljából fogok várhatóan az intézmény egyik vezetőjeként felelősséget vállalni.

– Milyen kapcsolódási pontok vannak az ön által felügyelt területtel?

– Határozottan örvendek a rám ruházott feladatoknak, hiszem, hogy valamennyi feladatom valamiféle szakmai összefüggésben van egymással, és jelentős perspektívát kínál, hiszen a turizmus területén számos fontos, nagy beruházás zajlik a városban, melyek rendszerbe állítása komoly kihívás.

– Milyen tervekkel kezdte tanácsnoki munkáját?

– Környezetvédelmi feladat számos áll előttünk, gondoljunk a globális klímaváltozásra, helyben adható reális, ésszerű válaszok kialakítására, a mára kiemelt fontosságúvá vált fásítási törekvések és igények megvalósítására, koordinációjára, a szelektív hulladékgyűjtés fontosságára, arányának növelésére, a szemléletformálásra, a megújuló energiaforrások kihasználására vagy éppen az okos város irányba mutató fejlesztések ösztönzésére és megvalósítására. Turisztikai szempontból fontos feladatunk a szakmai szereplők együttműködésének elmélyítése, a turisztikai beruházások ésszerű megvalósítása, a városmarketing tevékenység erősítése, különös tekintettel az online felületek használatára. Meg kell valósítanunk a Gyula–Békéscsaba kiemelt turisztikai desztinációt, növelnünk kell a szálláshelyeinken eltöltött vendégéjszakák számát, és még hosszasan sorolhatnám.

 

Paláncz György: Oktatási ügyekért felelős tanácsnok

 

– Milyen út vezetett a tanácsnoki tisztségig? Mivel foglalkozik?

– Ezer szállal kötődőm a városhoz, tősgyökeres békéscsabai vagyok, születésem óta – immár 38 éve – élek Békéscsabán. Szegeden végeztem magyar–történelem szakon, majd az ELTE politológia szakán szereztem újabb diplomát. A diplomám megszerzése óta pedagógusként dolgozom. 2013-ban intézményvezető-helyettesi megbízást kaptam a Békéscsabai Központi Szakképző Iskola és Kollégiumban, ahol elsősorban tanügyigazgatási feladataim voltak. 2015-ben létrejött a Békéscsabai Szakképzési Centrum, az új tanévben a Zwack József Kereskedelmi és Vendéglátóipari Tagiskolájában folytattam nevelési igazgatóhelyettesként. 2016-ban megpályáztam a BSZC Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakgimnáziumának és Kollégiumának (Közgé) vezetői beosztását. Sikeres pályázatomat követően azóta is ebben az intézményben dolgozom. Emellett a Békéscsabai Előre Női Kézilabda Sportegyesület elnökeként próbálok mindent megtenni azért, hogy a helyi fiataloknak példát mutató, a sportszerető lakosság támogatását kiérdemlő csapata legyen Békéscsabának. Aktív közéleti szerepvállalásom akkor kezdődött, amikor tavaly nyáron az időközi önkormányzati választáson a választópolgárok bizalmából bekerültem a testületbe.

– Milyen kapcsolódási pontok vannak az ön által felügyelt területtel?

– 2013 óta az önkormányzatok nem fenntartói az iskoláknak, csak az óvodáknak, de számos feladat és lehetőség van, amivel a városnak foglalkoznia kell. A felelősségét az adja, hogy az általános iskolákba békéscsabai, a középiskolákba nagyrészt békéscsabai gyerekek járnak. Másrészt a szakképzési rendszer működése komoly befolyást tud gyakorolni a munkaerőpiaci folyamatokra.

– Milyen tervekkel kezdi tanácsnoki munkáját?

– Felveszem a kapcsolatot a békéscsabai oktatási intézmények fenntartóival és vezetőivel, hiszen a folyamatos kommunikáció nélkülözhetetlen a hatékony együttműködéshez. Fontos azoknak a szervezeteknek a becsatornázása is, akik valamilyen preventív, illetőleg mentálhigiénés lehetőségeket nyújtanak, támogatandó, hogy ezek még szélesebb körben tudják tevékenységüket kifejteni. A tömegsport népszerűsítése is a terveim között szerepel a következő időszakban.

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL