Müller Cecília: A hatósági házi karantén komoly lelki terhelés

2020. szeptember 29. 12:18 | Varga Diána

Az országos tisztifőorvos ezúttal arra adott tippeket, hogyan éljünk házi karanténban.

Kiss Róbert r. alezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese kiemelte, hogy a kormány szerdán tárgyal a Magyarországon elrendelt, teljes schengeni belső határellenőrzés meghosszabbításáról. Arra emlékeztetett, hogy a nemzetközi áruforgalomban csak abban az esetben engedik át a sofőröket, ha nem tapasztalnak náluk betegségre utaló jeleket, ezt követően pedig a kijelölt útvonalat kell követniük, csak bizonyos helyeken állhatnak meg és a belépést követő 24 órán belül el kell hagyniuk az országot.

Az országos tisztifőorvos a napi adatok ismertetése mellett arról beszélt, hogy a második hullámban változó adatokkal találkozhatunk, ami azt jelenti, változott a járvány dinamikája, amelyet kedvező jelenségnek nevezett. Müller Cecília arról tájékoztatott, hogy jelenleg egy pozitív személy egy másiknak adja tovább a megbetegedést, vagyis lassulni látszik az új fertőzöttek számának emelkedése. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a legtöbb fertőzöttet továbbra is a 20-29 éves korosztályban, valamint a 30-60 év közöttiek közt regisztrálják. Hozzátette: 100 ezer lakos közül átlagosan 253 főt érint a fertőzés. A fővárosban még mindig sokan betegednek meg, míg a legalacsonyabb ez az arány Békésben és Tolnában.

 

Hogyan éljük túl a hatósági házi karantént?

Müller Cecília továbbra is fontosnak nevezte a higiénés szabályok betartását, a távolságtartást, maszkviselést, fertőtlenítést, és az egyes intézményekben előírt szabályok betartását. Rámutatott, hogy sokan vannak hatósági házikaranténban, amit lelkileg nem nevezett könnyűnek, hiszen ezek a személyek egyfajta akadályozottságot élnek meg.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy akit karanténba helyeztek, nem hagyhatja el a kijelölt helyét; ha nincs lehetősége a családtól való elkülönülésre, akkor lehetőleg legyen külön szobában; nem fogadhat látogatókat a lappangási időszakban; ha rosszul van, telefonáljon az orvosának, aki koronavírus-gyanú esetén gondoskodik a mintavételről. Ha lehetőség van rá, az érintett időben és térben is különüljön el a család többi tagjától; ha elhagyja a szobát, húzzon maszkot; használjon olyan eszközöket, amelyeket rajta kívül más nem; a szennyest a család gyűjtse külön, amelyet ha lehet, akkor 60 Celsius fok felett mossanak ki, máskülönben pihentessék a ruhadarabot legalább 48 órára. A tisztifőorvos szerint így kell kezelni a háztartási hulladékot is.

Emellett arra emlékeztetett, hogy a vírus rendkívül érzékeny a klórtartalmú fertőtlenítő szerekre, így hipós vizet ajánlott, illetve olyan tisztítószereket, amelyek címkéjén fel van tűntetve, hogy az vírusölő szert tartalmaz.

További programok »

FEL