Európában több száz gigawattnyi szélenergia-projekt vár engedélyre a hálózathoz való csatlakozáshoz, de a folyamatot jelentősen fel lehetne gyorsítani, ha a csatlakozást engedélyező hatóságok az „érkezési sorrendben” elv helyett szűrési és prioritási kritériumokat alkalmaznak azért, hogy az érett és valós kapacitásbővülést ígérő beruházásokat részesítsék előnyben.
A globális megújulóenergia-termelő kapacitás mostani évtized végéig történő megháromszorozása a legnagyobb lépés, amelyet a világ tehet a klímaváltozás megfékezése érdekében ebben az évtizedben. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) és a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) szerint a megújulókapacitás megháromszorozása és legalább 11 000 gigawattra (GW) való emelése 2030-ig jelenti az optimális útvonalat ahhoz, hogy a 1,5 Celsius-fokos klímacélt továbbra is elérhető közelségben tarthassuk.
A szakértői állásfoglalást figyelembe véve az ENSZ tavaly decemberi (28.) éves klímacsúcsán a világ 133 országának vezetői történelmi megállapodást értek el arról, hogy 2030-ig megtriplázzák a globális megújuló kapacitást. Ez a gyakorlatban mindenekelőtt új nap- és szélerőművek tömeges telepítésével valósulhat meg. A modellek szerint az évtized végéig a megújulóenergia-termelő kapacitásban szükséges növekedés több mint 90%-át ez a két időjárásfüggő forrás teheti ki.
Forrás: portfolio.hu