Annak, aki szemfüles, és annak, aki nyomon követi a csillagászattal foglalkozó portálokat, talán nem újdonság, hogy júliusban ritka égi jelenségben részesülhet az, aki a horizont felé fordítja tekintetét hajnalonként. A C/2020 F3 (NEOWISE) üstököst 2020 március 27-én fedezte fel a NASA. A helyzete felfedezésekor a déli féltekéről látható Puppis (Hajófara) csillagképben volt, de most már az északi féltekéről látható és itt ér el napközelséget is, ami nagyobb csóvát, fényességet jelent. Utoljára a Hale-Bopp adott ilyen észlelési élményt 1995-ben – írja a rakéta.hu.
Az üstökös fénye valójában napfény, amely visszatükröződik a NEOWISE-ról távozó vakító gáz és por csóváról, ahogy az égitest egyre távolodik a Naptól. Néhány fényképben látható egy második farok is, mely ionizált részecskékből áll, az üstökös fejéből eredve, (ezt hívják kómának) és a napszél okozza.
Bár az üstökös jó ideje van felettünk, eddig csak a kora hajnali órákban volt látható és nehezítette az észlelését, hogy kevéssel a horizont felett látszódott. Ám július eleje óta változtak a körülmények, így az üstökös is jobban látható.
Emily Kramer, a NASA sugárhajtómű-laboratóriuma NEOWISE tudományos csapatának társ-kutatója arról számolt be, hogy az üstökös átmérője körülbelül 5 kilométer és valószínűleg körülbelül felerészben vízből és felerészben porból áll. A számítások szerint körülbelül 13 millió olimpiai úszómedenceről van szó - árulta el a végeredményt a kutató.
Július végén a Nagy Medve alatt kereshetjük és már kora este is megpillanthatjuk, már egészen alapszintűnek számító távcsővel is. A fényessége július a hónap végére 5 magnitúdóra csökken. A Neowise naptávolsága július 19-én éri majd el a 30 fokot és 15-e óta tűnik fel a kora esti égbolton.
Ahhoz, hogy szabad szemmel és például fényképezőgéppel is jól megfigyelhető legyen az égi tünemény, jó időjárási feltételek kellenek, hiszen akár egy kósza fátyolfelhő is ronthat az összképen. Sajnos az előző napokhoz hasonlóan a következő hét sem kecsegtet tiszta égbolttal, de érdemes figyelni a meteorológiai előrejelzéseket, hiszen páratlan látványban lehet részünk – a Neowise ráadásul legközelebb csak 5000 év múlva látható a Földről. Annak, aki igazán elhivatott és jó körülmények között szeretné látni a jelenséget, érdemes kimennie a városhatáron túlra, hiszen a fényszennyezés rontja annak esélyét, hogy megcsodálhassuk az üstököst.
Számos csillagász és csillagászati szaklap nevezi kuriózumnak az üstököst, hiszen hasonlóan erős fényű üstökös a cikk elején említett Hale-Bopp 1995-ös megjelenése óta nem volt látható az északi földrészen. Ráadásul rengeteg feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy egy ilyen égi jelenség az ember számára is jól látható legyen.
Az üstökös július 23-án kerül hozzánk a legközelebb, akkor 0,692 CSE-re lesz tőlünk.