A pályázatra olyan befektetők, ingatlanfejlesztők jelentkezését várják, amelyek az ingatlanok egy részének, korlátozott időre szóló, kereskedelmi célú hasznosításáért cserében vállalják az adott állomásépület és környezetének megújítását, miközben a fejlesztésbe vont ingatlanok kivétel nélkül állami tulajdonban maradnak.
A közleményben felidézik, hogy az augusztus végén meghirdetett 5 pontos közlekedési akciótervnek része az utaskomfort javítását célzó programpont, amely – egyebek mellett – a MÁV-csoport vasút- és buszállomásainak megújítását foglalja magában.
A program lényege, hogy a pályázaton sikeresen résztvevő ingatlanfejlesztők úgy kapnak lehetőséget az adott ingatlan – vasútforgalmi részétől elhatárolt részének – kereskedelmi célú hasznosítására, hogy a fejlesztésbe vont pályaudvarok, állomások és térségük kivétel nélkül, az együttműködés teljes időszaka alatt állami tulajdonban maradnak.
A közleményben részletezik, hogy Magyarország minden térségére kiterjedő program háromszintű.
Országos szinten 7 kiemelt, nemzetközi forgalmat is bonyolító nagyállomás pályázati lehetőségét foglalja magába. Ezek közül négy a fővárosban – Keleti, Nyugati, Déli, illetve Kelenföldi pályaudvar –, három pedig vidéken, Győrben, Debrecenben és Szegeden található.
A program térségi szintjén olyan – az előzőeknél kisebb, de jelentős forgalmat bonyolító – állomások hasznosítására nyílik lehetőség, amelyek egy-egy térség közlekedésében meghatározó szerepet játszanak.
Itt – első körben – Alsógöd, Dunakeszi-Gyártelep, Felsőgöd, Gödöllő, Pécel, Siófok, Székesfehérvár, Sződ-Sződliget és Vác állomásaira lehet pályázatot benyújtani.
A program helyi szintjén az országban található bármelyik kis- és közepes méretű állomásépület hasznosítására nyílik lehetősége annak a vállalkozásnak, amelyik vállalja a pályázati feltételek teljesítését, mindenekelőtt a vasútközlekedés szempontjainak maradéktalan érvényesítését és az utaskomfort javítását.
– Az országos jelentőségű nagyállomások hasznosítására a MÁV Zrt. projektcégein keresztül nyílik majd lehetőség, a térségi és helyi szintű állomások hasznosítására hosszútávú bérleti konstrukciót kínálnak – közölte a MÁV.