Még a fűtési szezon kezdete előtt célszerű megvizsgáltatni a kéményeket, kályhákat és a kazánokat, hogy az esetleges javításokat el lehessen végezni. Milyen kémény-meghibásodások fordulhatnak elő és mi a teendő a kazánokkal? Mit tegyünk akkor, ha központi fűtésünk van? Hogyan védekezzünk a szénmonoxid-mérgezés ellen?
Nem árt a fokozott figyelem
Egyre növekszik a tűzoltósági beavatkozások száma, amelyek a lakossági szénmonoxid-érzékelő jelzésére indulnak meg – nyilatkozta Ruskáné Takács Anita, a Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.
Hozzátette: nem minden esetben van probléma, hiszen az érzékelő, ha megbízható forrásból szerezzük be, elég érzékeny, már kismértékű szénmonoxid mennyiség jelenlétekor is jelez, így időben tudják figyelmeztetni a lakosságot, hogy valami probléma van.
Gyakori a fürdőszobai riasztás
Országos szinten sokszor hallani ilyen eseteket, a szénmonoxid-mérgezés nem csak a téli időszakban, illetve a fűtési szezonban fordul elő, erre fontos figyelni az olyan lakásokban, ahol gázzal működő, nyílt égésterű fürdőszobai berendezések vannak – mondta Ruskáné Takács Anita.
Általában a bejelentések mintegy fele a fürdőszobai riasztásokhoz kapcsolódik – hangzott el a műsorban.
A legfontosabb a levegő utánpótlása, ezek a készülékek elhasználják az oxigént a kis alapterületű fürdőszobában. Ha a készülék nem működik hibátlanul, vagy ha a kéményben található eltömődés miatt visszaáramlik az elhasználódott levegő, akkor fennáll a mérgezés veszélye – magyarázta Ruskáné Takács Anita.
Kötelező a vizsgálat
A lakossági kéményseprés ingyenessé vált tavaly, minden tüzelő- és fűtőberendezéshez kapcsolódó füstelvezető vizsgálata kötelező, a gázkészülékeknél és a zárt égésterű berendezések esetében kétévente, a szilárd tüzelőanyaggal, illetve olajjal fűtő berendezéseknél pedig évente jelenik meg a kéményseprő – mondta Ruskáné Takács Anita.
Első alkalommal bedobnak egy cédulát és ingyenes a vizsgálat, ha ez az időpont nem alkalmas, megadnak egy másikat, ami szintén ingyenes, harmadik alkalommal azonban már nekünk kell keresni a kapcsolatot, ami már egy minimális kiszállási díjjal jár – hívta fel a figyelmet a sajtószóvivő.
Tóth Gábor víz- és fűtésszerelő mester elmondta: nyáron hajlamosak vagyunk úgy értékelni, hogy van még idő az ellenőrzésre, azonban szeptember elején már érdemes elvégeztetni a vizsgálatokat.
Sokan vannak, akik a fűtésidény végén kihúzzák az áramellátást és elzárják a gázcsapot, ezeket vissza kell helyezni, mert ilyenkor sokszor azt hiszik, hogy meghibásodott a rendszer, pedig csak a feledékenység a probléma okozója – magyarázta Tóth Gábor.
Fontos az alapvető tulajdonságok ellenőrzése
A másik fontos dolog a fűtési rendszer alapvető tulajdonságainak az ellenőrzése, például a víznyomásé, amit zárt rendszer esetében a nyomásmérőn tudunk ellenőrizni, ennek egy és két bar között kell lennie. Ha ez nem megfelelő, akkor rá kell tölteni, ha túl magas, azt érdemes szakembernek jelezni – tette hozzá.
Nyílt rendszereknél a vízszintet kell ellenőrizni, hogy a tágulási tartályban legyen víz, mert annak hiánya esetén levegő kerülhet a rendszerbe, ami problémát okoz – mondta Tóth Gábor.
Forrás: hirado.hu