Költési rekordok – Szárnyaikat bontogatják a szalakóta fiókák

2024. augusztus 7. 06:23 | behir.hu

A Körös-Maros Nemzeti Parkban idén jó évük van a szalakótáknak: szinte minden tájegységen nőtt a költőpárok száma, ráadásul a szakemberek egy tízfiókás fészekaljat is találtak.

A Makói Tájegységen az eddigi legmagasabb költésszámot regisztráltuk, a szalakóták száma átlépte a 70 párat. Nagy többségük továbbra is a kihelyezett mesterséges odúkban költ, de egyre többen választanak természetes odút is. Többnyire dűlőutak menti fasorokban, régi tanyahelyek öreg fáinak odvaiban találtunk szalakóta fészekaljakat. Egyre nagyobb területet hódít meg a faj, a védett területektől távol is megjelentek már. Továbbra is a Csanádi pusztákon a legsűrűbb előfordulásuk, de a Maros-ártér gyepein és a deszki gyepek térségében is több párt találtunk idén, mint tavaly. A fiókák többsége július első napjaiban már teljesen tollas volt, s több odúból ki is repültek, de néhány helyen még csupasz madárkákat találtunk. 

Cserebökényben talán soha nem volt még annyi szalakóta, mint az idén. A Cserebökényi puszták különleges madárvédelmi területen és annak térségében 178 kihelyezett „D” típusú odúban kezdtek költésbe. További négy, vércséknek kihelyezett, „C” típusú odúban is költött szalakóta. Jellemzően 4-5 fiókát találtunk, de 9 helyen 6 fiókás, egy-egy odúban pedig 10, 8 és 7 fiókás fészekalj is előfordult. Június 19-én, Nagytőkén, a Szeder-gyepen egy odúban 10 szalakóta fiókát találtunk. A KMNPI területén ez volt az első, Magyarországon pedig a második, bizonyított tízfiókás fészekalj. Szentes határában, a Disznó-halmon egy 8 fiókás, míg Nagynyomáson egy 7 fiókás fészekalj is előkerült. A szalakóták többsége május közepén kezdett költésbe, az első fiókák június végén repültek ki. A természetes odúk felmérése folyamatban van, eddig 23 odút, vagy revírt sikerült lehatárolnunk.

Tízfiókás szalakóta fészekalj a Cserebökényi pusztán (Fotó: Őze Péter)

 

A Kardoskúti Fehértó részterületen június 26-án és 28-án ellenőriztük a kihelyezett szalakóta odúkat. A természetes odúkban költőkkel együtt közel 90 pár kezdett költésbe. Június végén már kirepültek a legfejlettebb fiókák, július elején pedig várhatóan 64 odúból repülnek ki.

A Dévaványai-Ecsegi pusztákon 80 mesterséges odú várta tavasszal a telelőhelyükről visszatérő szalakótákat, akik ezek felét el is foglalták. A többibe lódarazsak, méhek, mezei verebek, seregélyek költöztek, de vannak üresen maradt odúk is. Alapvetően jó volt a kelési siker, a szülők 4-5 fiókát neveltek fel. A gyepeken sok a rovar, így a táplálékellátás az öreg és fiatal madarak számára egyaránt biztosított. A fiókák kirepülése néhány hétre széthúzódott, a legkorábban lerakott fészekaljakból már június végén kirepültek a fiatal madarak.  

A Kis-Sárréten ebben az évben összesen 49 pár költését regisztráltuk, ez négy párral több, mint az elmúlt évben volt. Három pár természetes odúban, a többi pedig „D” típusú, mesterséges költőládában költött. Mágor-pusztán négy pár fészkelt mesterséges odúban, a közelben lévő Natura 2000-es területen pedig négy pár természetes odúban. Örvendetes, hogy az utóbbi években egyre több pár fészkel újra természetes odvakban.

A Kígyósi-pusztán és a környező Natura 2000-es gyepterületeken is emelkedett a szalakóta-költőpárok száma. A tavalyi hatvan után idén már 65 pár nevelt fiókákat. Örvendetes, hogy idén akadt egy pár, amely természetes fészket választott költőhelyül, nem mesterséges odút. A költés széthúzódott, vannak olyan fészekaljak, melyekből már június végén kirepültek a fiókák, másutt még alig tollasodnak.

Forrás: KMNP

További programok »

FEL